Pavisam neparastā vietā – tieši dabā – var skatīt lielformāta dabas fotogrāfijas. Divu dabas fotogrāfu - Andra Apses no Jaunzēlandes un Andra Eglīša no Latvijas - satikšanās Valguma pasaules mākslas telpā mežā.

Valgumā, Engures novadā, atpūtas kompleksā „Valguma pasaule” ir iespējams redzēt gan lūsi, gan pūci, āpsi, rubeni un dažādus citus zvērus un putnus, kā arī paceļot pa Jaunzēlandes kalnu virsotnēm un ielejām. To nodrošina dabas fotogrāfu Andra Eglīša un Andra Apses uzņēmumi. Astoņdesmit lielformāta fotogrāfijas, iekārtas starp varenajām dabas parka eglēm, veido pirmo šāda veida izstādi Baltijā.

“Tās kaislības un aizraušanās jau dzīves laikā mēdz mainīties. Es jau diezgan sen par to dabiņu interesējos, pirmais periods bija putni un zvēri, par tādu bildēšanu domāju jau ļoti sen. Tikai skolnieks būdams, tu nevari atļauties, un tajā laikā arī nemaz nebija tādas tehnikas īsti, ar ko varētu tos putnus un zvērus bildēt,” stāsta fotogrāfs Andris Eglītis.

Viņa darbi izstādīti tur, kur savā ziņā arī uzņemti – dabā. Gan viņa, gan latviešu izcelsmes jaunzēlandiešu fotogrāfa Andra Apses fotogrāfijas, kopskaitā ap astoņdesmit, ir izdrukātas un uzlīmētas uz elastīgām metāla plāksnēm – tās gaisā notur virvju sasējumi, saudzīgi nostiepti gar brangu egļu un priežu stumbriem. Zīmīgi, ka nesenajā vētrā kāds no kokiem nolūzis precīzi blakus vienai no izvietotajām fotogrāfijām, to neaizskarot. Pastaigā pa neparasto izstādi pievienojas arī tās iniciators, atpūtas kompleksa „Valguma pasaule” saimnieks Viesturs Serdāns.

“Es sāku ar dokumentēšanu, gan gribējās, gan vajadzēja to, ko dabā dari, piefiksēt bildēs. Tad bija tas periods, kad sāku Teiču rezervātā strādāt, tad es kaut kādā brīdī sapratu, ka mani tā zinātne un dokumentēšana tik ļoti neinteresē, ka vairāk patīk dabas skaistumu saskatīt, uzbildēt un parādīt citiem,” turpina Eglītis.

“Tās bildes katrā brīdī izskatās savādāk pie dažādiem apgaismojumiem. Ir bildes, kas spēlē pie saules, ir bildes, kas spēlē pie prožektoriem. Te ir vieta, kur var jebkurā brīdī piegaismot ar prožektoriem,” skaidro Viesturs Serdāns.

Gan “Valguma pasaules” saimnieks, gan izstādes autors ir pārliecināti, ka savā ziņā var aplūkot trīs dažādas izstādes - viena saulainā dienā, otra pelēkā dienā, trešā - naktī un ar prožektoriem izgaismota.

“Lai no dažādiem leņķiem būtu skatāmas, lai bildes papildinātu ainavu un ainava bildes. Nevar pateikt, kas ir primārais,” atzīst Serdāns.