“RIXC” galerijā atklāts Dānijā dzīvojošā mākslinieka Jakoba Remina 48 stundu robotu mūzikas cikls “Automatizēt utopiju / atbrīvot dēmonus”.

Kopenhāgenā dzīvojošais mākslinieks Jakobs ​​Remins strādā ar tehnoloģijām no kritiskā skatupunkta, aicinot skatītāju izvērtēt to sniegtās iespējas un ne tikai praktiskos, bet arī estētiskos ieguvumus. Mākslinieka darbos svarīga ir gaismas, telpas, kompozīcijas un interakcijas mijiedarbība.

“Manuprāt, mēs visi ikdienā esam ļoti cieši saistīti ar dažādām sistēmām, kuru saturs un darbības mums tā īsti nemaz nav saprotamas. Tā ir ļoti konkrēta manifestācija, kā vienas sistēmas ietvaros mijiedarbojas dažādi algoritmi. Piemēram, ja ejam uz banku noformēt aizņēmumu, mums tiek aprēķināts mūsu kredītreitings, un tajā brīdī mums nav ne jausmas, kāds algoritms to izveido. Tāpat tas ir ar informāciju: ziņām, kas mums tiek piedāvātas viedierīcēs – kāds algoritms ir pamatā izvēlei, kuri notikumi šobrīd ir aktuāli un populāri, un kuri ne? Tas viss kopā veido noteiktu realitāti, ar kuru mums jāiemācās sadzīvot. Ar savu darbu es nevēlos kaut kā īpaši norādīt, ka roboti būtu labāki vai sliktāki par cilvēkiem; es drīzāk piedāvāju samierināties ar domu, ka mums jāpierod pie šīs līdzāspastāvēšanas ar robotiskām ierīcēm un ar tām saistītajiem algoritmiem. Ir jau arī likumsakarīgi: roboti ir daudz izturīgāki, kā arī viņiem par paveikto darbu nav jāizmaksā alga. Viņu darbs nākotnē tiks izmantots arvien vairāk, jo robotu funkcijas ir konkrētas un efektīvas, un paveiktais darbs, kuru tu saņem, nosacīti runājot, ir par brīvu,” skaidro Jakobs Remins.

Pērnruden Jakobs Remins uzturējās jauno mediju telpas „RIXC” mākslinieku rezidencē Rīgā un lauku rezidencē Talsos. Tur pavadītājā laikā mākslinieks fokusējās uz ne-ražošanas un ne-radīšanas principiem, kuri praktiskā izpausmē ir novērtējami „RIXC” mediju telpas galerijā Rīgā. Tā ir muzikāla performance, kurā elektronisko moduļu saslēgumus regulēs robota roka: neliela ierīce ar hidraulikas elementiem, kura pati izvēlas, kā veidot skaņu un tās dinamiku.

8. februārī no pulksten vieniem RIXC mediju telpā notiks prezentācijas un diskusijas kopā ar Jakobu Reminu, Ilvu Skulti, Rasu un Raiti Šmitiem. Savukārt 9.februārī no pulksten diviem „RIXC” mediju telpā notiks radošā darbnīca “Skaņas telpas meditācija” Jakoba Remina vadībā.