Mājas lapa dziesmusvetkukratuve.lv – stāsts par Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku vēsturi un attīstību laikā no svētku pirmsākumiem pirms 145 gadiem līdz pat šī gada svētkiem. Kultūras Rondo studijā par Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekciju “Dziesmu svētku krātuve” izvaicājam šī projekta vadītāju Ievu Muižnieci un  Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māru Sprūdžu.

"Krātuves lielākais plus, ka tai nav speciālas mērķauditorijas.

Tajā ievietotais dokumentu komplekts ļauj veikt gan zinātnisko pētījumu, gan interesanta tam, kas grib saprast, kas tie dziesmu svētki ir un kas tajos noticis," uzskata Māra Sprūdža.

Šis ir projekts, ko veido Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar sadarbības partneriem – Latvijas Nacionālo arhīvu, Rakstniecības un mūzikas muzeju, Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeju. Viens no sadarbības partneriem ir arī Latvijas Radio, kas krājumu papildinājis ar raidījumiem par dziesmu svētkiem, ko savulaik veidojis muzikologs Oļģerts Grāvītis.

"Skatāmies, lai būtu kā vietne, ko var papildināt ar materiāliem no dažādiem svētkiem," skaidro Ieva Muižniece.

Latvijas Nacionālais arhīvs krātuvei piedāvājis dokumentus, kas atspoguļo dziesmu svētki neredzamo pusi par to, kā top svētki.

"Nevar redzēt tos zvanus, kad kuram no augstākās vadības nav patikusi konkrēta dziesma un tāpēc izņemta. Mēs redzēsim tos strīdus, cik lielam procentam jābūt citu padomju tautu republiku mūzikas īpatsvaram, cik drīkst būt latviešu mūziku, kāpēc nevar viena vai otra autora dziesmas iekļaut," norāda Māra Sprūdža.

Ieva Muižniece ir gandarīta, ka intervijas ar virsdiriģentiem un virsvadītājiem bagātina krātuves faktu materiālu.

Piemēram, diriģente Aira Birziņa uz sarunu ieradusies ar kleitu, kas bijusi mugurā, diriģējot vienos dziesmu svētkos. Tā nofotografēta un to arī var aplūkot krātuvē.

Interesentiem jārēķinās, ka ne visi digitālās krātuves materiāli būs pieejami no jebkura datora. Autortiesību ierobežojuma dēļ, daļa materiālu ir pieejami tikai publiskās bibliotēkās.

Tāpat, ja kāds vēlas krātuvei piedāvāt savus materiālis, Ieva Muižniece aicina sazināties ar tās veidotājiem pa e-pastu dziesmusvetki@lnb.lv.