14. septembrī Valmieras muzejā atklās jaunu mākslinieces Džemmas Skulmes personālizstādi "Mākoņgabali".

“Materializēt dzīvošanas sajūtu,” tā vienā teikumā savus jaunākos darbus raksturo gleznotāja Džemma Skulme. Gada laikā ir tapis konceptuāli saistīts gleznu kopums, kas skatāms gaidāmajā izstādē, kurā varēs pārliecināties – Džemma Skulme ir glezniecības un cilvēcības meklētāja. Izstāde skatāma muzejā līdz 28. oktobrim.

“Būtībā nosaukums ir, kā Džemma saka, radies. Džemma stāsta, klāsta. Viņas plūsma, kā viņa raksturo gan emocionāli, gan ar domām to, ko viņa dara, es tikai spēju rakstīt un piefiksēt. Es piefiksēju divus vārdus - ūdensgabali un mākoņgabali. Tā pamazām diskusijās ar mākslinieci izveidojās šis nosaukums. Mums likās ārkārtīgi atbilstošs," sarunā atklāj Inga Šteimane.

Kultūras Rondo ieklausās gleznotājas Džemmas Skulmes vērojumos par krāsu pašvērtību un spēju apliecināties, radot „Mākoņgabalus” Mežaparkā, bet studijā sarunājamies ar Džemmas Skulmes jaunās izstādes kuratori Ingu Šteimani.

"Var teikt, šis periods ilgst trīs gadus kopš manas deviņdesmitgades. Un viņš kādā mērā trīsgadi vieno, jo  viens cikls un darba uzdevums turpina tālāk dzīvot un tā izteikšanas notiek. Rodas, jo nevar nerasties," atklāj māksliniece Džemma Skulme.

"Pēdējās dienās pirms savām izstādēm gandrīz izdaru lielāko lēcienu. Tāda es esmu. Viss iet vaļā tādā zināmā mērā improvizācijas kārtā, viens darbs stimulē otru, kaut kas no dzīves iegūts, kāds dzīves prieks, kāda prieka vēsts tas pacilā," turpina Džemma Skulme.

Personālizstāde "Mākoņgabali" ar apmēram 60 jaundarbiem izgaismo jaunu teritoriju Džemmas Skulmes modernisma plašumos. Strādājot pie šīs izstādes, mākslinieces domu un pārspriedumu burtnīcā ir tapusi definīcija, kurā Džemma Skulme iestata savas mākslas kontekstus tradicionālā loģiskā ķēdē no dabas līdz kultūrai: “Savā ziņā tas pats vecais cikls: daba, aita, vilna, pavediens, audums, brunči, nēsāšana, rotāšanās, novērtējums (patikšana), kas veido zināšanas par skaistumu. Un tālāk – vēstīšana, došana. Aicinājums stāstīt pašam to stāstu.”