Klāt Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls „ORGANismi”, kas jau ceturto reizi apliecinās ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas.

No 10. līdz 13. oktobrim Latgales vēstniecībā "Gors" notiks ceturtais Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, kura mākslinieciskā vadītāja ir pasaulē pazīstamā mūziķe, ērģelniece Iveta Apkalna. Šī gada festivālā skanēs koncertprogrammas, kuras festivālam gatavo pati Apkalna, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Shipsea un vācu džeza ērģelniece Barbara Denerleina.

Džezs un ērģeles, ērģeļu simfonija, improvizācija un īpaši festivālam radīta programma „Origin”, kurā saspēlēsies Shipsea (Jānis Šipkēvics) un šī festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna. Abi mūziķi viesojas Kultūras Rondo  un iepazīstina ar savu ieceri un festivālu kopumā.

Iveta Apkalna stāsta, ka, spēlējoties ar skaitļiem, arī izvēlētas festivāla tēmas, šogad ceturtajā festivālā tā ir stabilitāte.

"Pamatlietas man ir ļoti svarīgas un jebkurā gadījumā, atskaņojot mūziku, skatoties, kādā mākslas darbā, mums ir jājūt iemesls, un arī varbūt tāda motivācija, kāpēc mākslinieks mums to ir stādījis priekšā un ko viņš mums ar to gribu teikt. Un es ceru, ka šinī festivālā cilvēki jutīs skaitli četri caur visiem koncertiem," bilst Apkalna.

Trešais šī gada festivāla koncerts būs "Origin", kas skanēs 12.oktobrī. Tajā kopā muzicēs Iveta Apkalna un Shipsea, kā arī Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas koris. 

Jānis Šipkēvičs atzīst, ka tas bijis saviļņojošs mirklis, kad viņš aicināts iesaistīties un rakstīt skaņdarbu festivālam. Viņu uzrunājusi koncertzāles "Gors" mākslinieciskā vadītāja Ilona Rupaine.

"Viņa teica, ka katru reizi programmā ir kāds koncerts, kas mazliet provocē nākotni un komunicē ar to auditorijas daļu, kas formulē savu izpratni par to, kas ir mūzika un ko ar mūziku pateikt," atklāj Šipkēvics. "Jaunās paaudzes klausītāji ir būtiska šī koncerta būtiska auditorijas daļa."

"Man ļoti patīk, kur esam satikušies," par mūziku stāsta Šipkēvics. "Satiekamies mūzikā, kas ir tīra, gaiša un lakoniska. Pārstāvēti Arvo Perts, Filips Glāss, J.S. Bahs, Gabriels Forē. Plašs spektrs, bet vienojoša līnija ir gaismas stariņš, kas visam vijas cauri. Ļoti gaidu šo koncertu un šķiet, kaut kad tiku gaidījis šo satikšanos."

Iveta Apkalna cer, ka izdosies šo koncertu atskaņot ne tikai divos koncertos Rēzeknē, bet arī izdosies aizvest uz citām Latvijas koncertzālēm. Tāpat viņa ir gandarīta, ka šis ir koncerts, kurš uzrunās to paaudzi, kas sēž Instagram un tviterī un kas arī interesējas par Grētu Tunbergu. Cilvēki, kas patiesībā vairāk rūpējas par ekoloģiju, klimatu, kā mēs, pieaugušie un vecāki.

"Tāpēc šis koncerts un šī tīrā, tāda caurspīdīgā un ļoti trauslā programmu, es gribētu teikt, ir domāta vairāk viņiem," atzīst Apkalna.

Festivāla atklāšanas koncertā 10.oktobrī muzicēs ērģelniece no Vācijas Barbara Denerleina koncertā "Ērģeles džezā". 11.oktobrī gaidāms koncerts "Ērģeļu simfonija", bet 13.oktobrī muzikālā darbnīca mazajiem klausītājiem kopā ar Vari Klausītāju un Ivetu Apkalnu.