Režisora Kaspara Gobas dokumentālā filma „Inga dzird” ir stāsts par 15 gadus veco Ingu, kura ir vienīgā dzirdīgā nedzirdīgo ģimenē, kas dzīvo Latvijas laukos, Druvienas pusē. Četru gadu laikā tapušais stāsts pievērš skatītāju uzmanību nedzirdīgo ikdienai Latvijas reģionos.

Jau kopš septiņu gadu vecuma Inga ir bijusi ģimenes tulks komunikācijā ar dzirdīgo pasauli, palīdzot maksāt rēķinus vai, piemēram, balsot Saeimas vēlēšanās. Varētu likties, ka tā ir normāla situācija, taču patiesībā šāds pienākums ir bērnības nozagšana, kas var negatīvi ietekmēt bērna psihi viņa tālākajā attīstībā.

Tajā pašā laikā Ingai ir jāpabeidz pamatskola un jāpieņem lēmums, ko darīt tālāk – mācīties vidusskolā aktiermākslas novirzienā, vai varbūt kļūt par ugunsdzēsēju? Un – kas notiks ar ģimeni, ja viņa to atstās? Vai viņa pati ir spējīga būt Inga, kas dzird, un doties dzirdīgo pasauli?

Filma tapusi četrus gadus, un iemesls, kāpēc par galveno varoni ir izvēlēta tieši Inga un viņas ģimene, ir diezgan neparasts – producentei Ievai Tihovskai reiz gadījusies ķibele ar viņas auto, un tuvākās mājas, kurās meklēt palīdzību, dzīvojusi tieši Inga un viņas ģimene. Laimīgas sakritības labad Ingas tēvs labo automašīnas, un dzīvespriecīgā, drošā meitene, kas palīdzējusi komunicēt tehnisko detaļu noskaidrošanā, Ievai likusies kā radīta, lai viņu iekļautu dokumentālā kinostāstā.

Pēc filmas pirmizrādes Rīgas Starptautiskā kinofestivāla ietvaros "Splendid Palace" apakšstāva zālē „Film Noir” notika diskusija, uz kuru bija aicināti Latvijas Nedzirdīgo savienības pārstāvji, jaunievēlētie politiķi un Labklājības ministrijas speciālisti, lai kopā ar skatītājiem un filmas veidotājiem diskutētu par problēmām, kas saistītas ar nedzirdīgo situāciju Latvijā un it sevišķi – reģionos, kur nodarbinātības iespējas vēl arvien ir ierobežotas, bet cilvēkiem ar invaliditāti – gandrīz neesošas.

Šobrīd filmas veidotāji risina sarunas par iespējamo filmas izrādīšanu kādā no televīzijas kanāliem, arīdzan ar pavadošu diskusiju par šo būtisko tēmu – kā attīstīt nedzirdīgo izglītības iespējas un nodrošināt emocionālo un garīgo stabilitāti un drošību tiem bērniem un jauniešiem, kuri dzīvo līdzīgos apstākļos kā filmas varone Inga.