Līdz 30. maijam norisināsies trešais literatūras un filozofijas interneta žurnāla “Punctum” festivāls, kurš šogad veltīts spilgtajai latviešu modernisma dzejniecei Montai Kromai. Ir pagājuši jau simts gadi kopš dzejnieces dzimšanas, divdesmit pieci – kopš aiziešanas mūžībā, taču viņas devums latviešu literatūrā ir palicis nepietiekami novērtēts. Kā to, iespējams, izlabos „Punctum” festivāls, kura devīze skan „Monta.Tu. Monta. Es”, stāsta projekta vadītāja Laura Brokāne un dzejniece Elvīra Bloma.

Lai gan Monta Kroma (1919–1994) ir viena no novatoriskākajām modernisma dzejas pārstāvēm un, iespējams, nozīmīgākā 20. gadsimta urbānās dzejas autore latviešu literatūrā, mūsdienās viņas daiļrade ir maz pētīta un aktualizēta.

Festivāla “Monta. Tu. Monta. Es.” programmā iekļauta starpdisciplināra pastaiga “Montas nakts” ar Māras Ķimeles režisētu dzejkoncertu, kurā piedalīsies aktieri Guna Zariņa, Kaspars Znotiņš, Jana Čivžele, mūziķi Arturs Skutelis, Alise Joste, grupas “Sigma”, “Zāle”, “Ezeri” un “JUUK”.

Notiks arī krājuma “Monta Kroma. Re:” atklāšanas lasījumi, kuros mūsdienu autori iepazīstinās ar dzejoļiem, kas tapuši, iedvesmojoties no Kromas daiļrades, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta rīkotā konference “Monta Kroma un padomju literatūra”, kā arī eseju lasījumi par modernisma aktualitāti mūsdienās.

Britu rakstniece Anna Lorensa-Pjetroni pastaigā ar virtuālas lietotnes palīdzību atklās personiskus Rīgas maršrutus, savukārt citas Kromas literatūrā nozīmīgas tēmas lasījumos izcels dzejnieki Ingmāra Balode, Arvis Viguls, Grēta Ambrazaite (Lietuva), fs (Igaunija) un prozaiķi Marčins Viha (Polija), Alvīds Šlepiks (Lietuva), Mārja Kangro (Igaunija), Inese Zandere un Ērika Bērziņa.