Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā skatāma izstāde “Izgaisušo prieku ainas”, kas stāsta par leģendārajām Preses ballēm 1920.–1930. gadu Rīgā.

"Mums tas ir kārtējais iemesls runāt par Romānu Sutu, jo viņš bija noformētājs preses ballēm 1927. un 1933. gadā," par izvēli rīkot šādu izstādi stāsta Sutas un Beļcovas muzeja vadītāja Nataļja Jevsejeva.

"Par 1927. gadu ir vairāk ziņu. Ir fotogrāfijas, kas ļauj veidot skaidru priekšstatu, kādas bija dekorācijas. Trūkstošo palīdz iztēloties apraksti presē, savukārt atmosfērā palīdz iejusties un uzzināt vairāk par preses balles fenomenu starpkaru periodā palīdz ielūgumi, kādi aksesuāri, fotogrāfijas un arī tērpi," turpina Jevsejeva.

Preses balles bija Rīgas 20. gadsimta 20.–30. gadu sabiedriskās dzīves kulminācija. Svinīgā pasākuma tradīcija aizsākās 1922. gadā un turpinājās katru gadu decembrī vai februārī līdz 1939. gadam. Pirmā balle notikusi par godu Latvijas preses simtgadei, atceroties 1822. gadu, kad tika izdota pirmā avīze latviešu valodā (“Latviešu avīzes”, 1822–1915). Balles norisinājās Virsnieku namā (ēka vairs nav saglabājusies, bet atradās aptuveni Kongresu nama teritorijā), un tās apmeklēja prezidenti, ministri, sūtņi, direktori, fabrikanti, rakstnieki, mākslinieki, žurnālisti u.c. Zāles dekorēja atzīti un pazīstami gleznotāji, starp kuriem minami arī Rīgas mākslinieku grupas dalībnieki Romans Suta, Ludolfs Liberts, Niklāvs Strunke, Konrads Ubāns, Valdemārs Tone.

Izstādes atklāšanā Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā valdīja īsta balles noskaņa ar patafona atskaņoto balles mūziku, savukārt blakus telpā bija ierīkots boles galds. Par to savulaik Preses balles atbildīga bijusi Emīlija Benjamiņa.

Tāpat kā savulaik preses ballēs, arī izstādes atklāšanā tika rīkota loterija. To vadīja Sutas un Beļcovas muzeja vadītāja Nataļja Jevsejeva un muzeja darbiniece Elvija Pohomova. Preses ballēs loterijai balvas ziedoja dažādi uzņēmēji, un tas esot bijis prestiža jautājums. Šoreiz balvās bija gan muzeja brīvbiļešu un atklātņu komplekts, gan mākslas grāmatas, gan arī vīns. Pirms balvas saņemšanas katram balvas ieguvējam bija jānolasa mazs dzejoļa fragments par Preses balli.

Attēlā: Aleksandra Beļcova un Romans Suta Preses ballē 1927. gadā. Foto: salons “Klio” (Vilis Rīdzenieks).