Neticamas pārvērtības, rezultāti un procesi – to visu būs iespējams skatīt no 30. marta līdz 9. jūnijam Mākslas muzeja “Rīgas birža” Lielajā zālē izstādē “No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca”, kas veltīta Latvijas Restauratoru biedrības 30 gadu jubilejai. Kultūras Rondo studijā par kultūras mantojuma izpēti, atjaunošanu un saviem īpašajiem priekšmetiem stāsta restauratori Dace Čoldere, Sarmīte Gaismiņa un Ronalds Lūsis.

“Pirmais princips ir parādīt restaurācijas daudzpusību, daudzās nozares, otrs – kā tās savstarpēji mijiedarbojas, jo izstādē var redzēt, ka ir objekti, kur strādājis viens restaurators, bet ir objekti, kur divi trīs restauratori, piemēram, koka un tekstila restaurators,” atklāj Latvijas Restauratoru biedrības priekšsēdētājs Ronalds Lūsis.

Mākslas darbi, kas muzeju ekspozīcijās un izstādēs izskatās skaisti un cēli, bieži vien pirms tam ilgu laiku atrodas restauratora darbnīcā, taču šī dzīves epizode paliek vērotājam nezināma. Izstāde iepazīstinās ar dažādām kultūras mantojuma izpētes metodēm un restaurācijas nozarēm, atklājot restaurējamo objektu un materiālu daudzveidību turpat 1000 gadu garumā.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes pārstāve Dace Čoldere izstādē aicina pievērst uzmanību informatīvajām slejām blakus darbiem, kur var redzēt, kāds objekts izskatījies pirms.

“Tas ir galvenais, kas atšķir šo izstādi no jebkuras citas, ka ir nelielā spraudziņa, pa kuru var ieskatīties restauratora darbnīcā,” norāda Čoldere.

Arheoloģija, papīrs, keramika, mēbeles, gleznas, tekstils, militārais mantojums, polihromais koks ir izstādes sadaļas. Izstādē piedalās 80 Latvijas restauratori ar 130 darbiem no Latvijas muzeju kolekcijām, Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, privātkolekcijām un dievnamiem.

“Arheoloģiskās tekstīlijas ir unikālas, varam ar tām lepoties, jo citur Eiropā tik daudz tik senu tekstīliju nav saglabājies. Tas ir pateicoties tam, ka mūsu senčiem paticis rotāt tekstīlijas ar bronzas gredzentiņiem un piekariņiem. Bronzas sāļi palīdz novērst bioloģisko sabrukumu šīm lietām,” vērtē Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Restaurācijas departamenta vadītāja Sarmīte Gaismiņa.