Mākslas muzejā „Rīgas Birža” iespējams apskatīt turpat 150 ikonas no Igaunijas mākslinieka un kolekcionāra Nikolaja Kormašova krājuma. Izstādei dots nosaukums „Izglābtās ikonas”, jo gleznotājs Nikolajs Kormašovs kultūras mantojuma izpētes ekspedīciju laikā novērtēja gan paaudžu paaudzēs glabātās, gan uz iznīcības robežas esošās ikonas un sāka veidot savu kolekciju. Uz Rīgu unikālo ikonu kolekciju atveduši Kormašova dēli Andrejs un Orests.

Nikolaja Kormašova kolekcija Mākslas muzejā Rīgas Birža piepilda visu Lielo izstāžu zāli. Viņš ne tikai glābis ikonas bieži vien no iznīcības, bet pats arī tās restaurējis, izveidojot apjomīgu 15. -20. gadsimta krievu ikonu kolekciju. Maskavas Andreja Rubļova senkrievu kultūras un mākslas muzeja vadošā pētniece Nataļja Komaško krājumu raksturojusi kā vienu no plašākajām un nopietnākajām šāda veida privātajām kolekcijām.

Pēc tēva nāves 2012.gadā, par kolekciju turpina rūpēties viņa dēli Andrejs  un Orests Kormašovi. Orests Kormašovs par izstādi vēlas pateikt pašu svarīgāko.

„Izstādes nosaukums ir „Izglābtie svētumi” jeb latviski „Izglābtās ikonas”, taču tas ir viens un tas pats, jo ikona ir svētums. Kāpēc izglābtās, tādēļ ka gandrīz visas, izņemot dažas ikonas, kuras bija labā stāvoklī, pārējās visas ir izglābtas no bojāejas,” skaidro Orests Kormašovs. „To stāvoklis bija katastrofāls. Tēvs tās vācot, pats arī restaurēja. Var teikt, viss, ko jūs šeit redzat ir ne tikai atradums, bet tas ir arī milzīgs restaurācijas darbs. Tēvs tam veltīja desmitiem gadu un arī savu veselību. Tās ir izglābtas ikonas no iznīcības.”

„Šīs ikonas var dēvēt arī par bāreņiem, jo ir bijuši sarežģīti laiki, kādreiz tās zaudēja savas mājas, jo baznīcas tika nopostītas,  ikonas iznīcinātas, tās izmeta mēslainē vai sadedzināja. Un beidzot pēc to atrašanas un restaurācijas, tās var teikt atrada savas mājas Nikolaja Kormašova kolekcijā. Un tagad šī kolekcija, viņš par to sapņoja, tiek parādīta.

Pirmo reizi izstāde notika Tallinā, kā tāds izmēģinājums jeb eksperiments, bija daudz labu atsauksmju, un mēs saņēmām drosmi doties tālāk uz Rīgu,” turpina Orests Kormašovs.

Izstāde „Izglābtās ikonas. Nikolaja Kormašova kolekcija” mākslas muzejā „Rīgas Birža” skatāma līdz 15.septembrim.