Mākslas muzejā „Rīgas Birža” nesen atklāta izstāde „Mākslas darbu fotogrāfijas 19.gadsimtā”. Apmeklētājiem iespēja pētīt vairāk nekā 30 lielformāta mākslas darbu fotogrāfijas, kas izgatavotas 19.gs. 60.- 90. gados vadošajās tā laika Eiropas fotodarbnīcās. Ekspozīciju papildina vēl viens 19.gadsimta mākslas darbu reproducēšanas piemērs – sīktēlniecības nolējumi ģipsī.

Mūsu Nacionālā mākslas muzeja bibliotēkas krājumā esošā mākslas darbu fotoreprodukciju kolekcija atsevišķā izstādē tiek eksponēta pirmo reizi.

Uz sarunu izstādē „Mākslas darbu fotogrāfijas 19.gadsimtā” ar tās kuratori Irēnu Bužinsku bija sanākuši mākslas pētnieki, muzeju darbinieki un citi interesenti. Vispirms izstādes veidotāja uzsvēra, cik fotogrāfijas vēsturē mākslas darbu fotografēšana ir interesanta lappuse, diemžēl Latvijā netiekot cienīta, jo profesionālie fotogrāfi to uzskata par nenozīmīgu. Irēna Bužinska ar šo izstādi mēģina pierādīt pretējo.

Iemūžināt mākslas darbus centušies jau pirmie fotogrāfi - šogad aprit 180 gadi kopš atklāts fotofiksācijas process.

Jau ap 1850.gadu fotogrāfija piesaistīja aizvien vairāk mākslas vēsturnieku un muzeju speciālistu uzmanību. Sākās dažādu arhitektūras pieminekļu un mākslas darbu masveida fotografēšana. Izstādē redzamie attēli atklāj situāciju, kādā mākslas darbi tiek fotografēti.

Izstādē skatāmie darbi ikdienā atrodami mūsu Nacionālā mākslas muzeja bibliotēkā un mākslas darbu fotoreprodukcijas glabājas atsevišķās mapēs. Savukārt izstāde noteikti paveras daudz dziļāk un interesantāk, ja ir, kas ar stāstiem uzbur pirmo fotogrāfu laiku un darba apstākļus.

Izstāde „Mākslas darbu fotogrāfijas 19.gadsimtā” Mākslas muzejā „Rīgas Birža” būs aplūkojama līdz 15. septembrim.