Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva izstāžu zālē aplūkojama ceļojošā izstāde "Tiks aizliegts. Baltijas grāmata 1918–1940".

Laikposmu no 1918. līdz 1940. gadam mēdz dēvēt par zelta laikmetu Baltijas grāmatniecībā. Par šī laika Baltijas valstu izdevumu novitāti, saikni ar nacionālās grāmatniecības tradīcijām Kultūras Rondo studijā pārrunājam ar ceļojošās izstādes “Tiks aizliegts. Baltijas grāmata 1918–1940” vienu no autoriem Latvijas Nacionālās bibliotēkas Letonikas un Baltijas centra pētniecības sektora vadītāju, Latvijas Universitātes profesoru Viesturu Zanderu.

Izstāde "Tiks aizliegts. Baltijas grāmata 1918–1940" nav padomju laikā aizliegto grāmatu izstāde. Nosaukums metaforiski norāda uz 50 gadus aizliegto laikmetu, kura liecības atspoguļojas grāmatās, kas klusi un neafišēti turpināja dzīvi mājas bibliotēkās un saviem lasītājiem vēstīja par aizgājušu, bagātībām pilnu pasauli.

„Lielā daļa izstādes eksponātu tika pakļautas represijām, fiziski iznīcinātas vai ieslodzītas specfondu krājumos. Ne totāli visas. Bija arī tāda pieeja, ja gadījumā  pats izdevuma teksts bija padomju varai pieņemams, kā dokumentu krājums par pirmo tautas atmodu, bet nebija pieņemams krājuma sastādītājs, viņa vārdu dzēsa vai svītro, vai attiecīgās lapas izplēsa no eksemplāra," izstādes nosaukumu skaidro Viesturs Zanders.

Klasiskā grāmatu izstāde piedāvā skatīt trīs Baltijas valstu 20.–30. gadu izdevumu repertuāru, akcentējot šī perioda izdevumu novitāti, saikni ar nacionālās grāmatniecības tradīcijām un pasaules grāmatniecības aktuālajām tendencēm.

Zanders skaidro, ka šādas izstādes ideja ir LNB direktora Andra Vilka izlolota – rādīt caurviju veidā šo starpkaru laikmetu Baltijas valstu grāmatniecībā, jo mums ir radnieciskas grāmatniecības attīstības tradīcijas.

„Likās interesanti parādīt, kā pirmo reizi valstiskuma apstākļos Baltijā uzzied grāmatniecības attīstība,” bilst Zanders.

Izstādi rīko Latvijas, Lietuvas un Igaunijas nacionālās bibliotēkas sadarbībā ar Viļņas Universitāti un Tallinas Universitāti. No 9. marta līdz 14. maijam izstāde bija skatāma Lietuvas Nacionālajā bibliotēkā un no 31. jūlija līdz 25. oktobrim – Igaunijas Nacionālajā bibliotēkā.

Izstāde būs apskatāma līdz 2019. gada 24. martam.