Kim? Laikmetīgās mākslas centrs savu desmitgadi sagaida ar Katrīnas Neiburgas izstādi „Mati” un Latvijas paviljonu „Saules Suns” 58.Venēcijas mākslas biennālē. Aktualitātes Kultūras Rondo studijā pārrunājam ar mākslinieci Katrīnu Neiburgu un Kim? programmas direktoru Kasparu Groševu.

Kim? Laikmetīgās mākslas centrā līdz 9. jūnijam būs aplūkojama Katrīnas Neiburgas personālizstāde “Mati”.

“Virgin hair”, mīlas lokas, matu virves, jaundzimušo mati, mirušo šķipsnas, matu tirgus, plikpauri, izkritušie mati, matu sāpes, “bad hair days”, mati ēdienā, parūkas, matu fetišs, miruši mati, matu ilgviļņi. Saņemti, sapīti, atglausti, saķemmēti, aplūzuši, saslaucīti, izspūruši mati. Sausi, krāsoti, taukaini, mirdzoši. Blondi mati, melni mati. Un tad ir frizieri. Frizieri trendīgos salonos, frizieri dzīvokļos, frizieri mazpilsētu frizētavās un tirgus paviljonos. Frizieri virtuvēs, frizieri zem klajas debess un frizieri bāros.

“Tā kā savā ziņā esmu antropologs mākslinieks, kuram patīk pētīt un satikties ar cilvēkiem un kaut kādā veidā iejusties viņu profesijā un dzīvē, es sapratu, ka tas mani noteikti uzrunā,” atzīst Neiburga.

Sākumā bijusi iecere veidot filmu, bet viss ir rezultējies ar pamatīgu izstādi kim?, visās četras laikmetīgās mākslas centra telpas, katrā veidojot citu atmosfēru.

Neiburga vairāku mēnešu garumā viesojās pie dažādiem frizieriem, sarunājās ar viņiem. Paralēli viņi veidoja māksliniecei frizūras.

“Tad ir telpa, kur antropoloģiskā pētniecība, mans ceļš, kā braukāju pa frizētavām, satikos ar frizieriem, runājāmies par dažādām tēmām, kas saistītas ar matiem, viņu profesiju, emocionālo, ezotērisko, psiholoģisko aspektu,” bilst Neiburga.

Māksliniece atklāj, ka ļāvusi frizieriem darīt, ko viņi vēlas, vienīgi nav neļāvusi krāsot un griezt, citādi citiem frizieriem nebūtu materiāla.