“Klusā daba ar gājputnu” – par intuīciju un dabas motīvu klātbūtni personālizstādē Kultūras rondo saruna ar tekstila un šķiedras mākslinieci Dzintru Vilku.

"Šī izstāde ir par mīlestību ar visām tās izpausmēm – ar sāpēm, ar bažām, ar cerību…," rezumē māksliniece Dzintra Vilks. Lai arī šobrīd, kontekstā ar notikumiem pasaulē, savus darbus māksliniece redz citādi, nekā bija iecerēts.

"Darbs "Arumi" tapa naktī pirms Putina iebrukuma," atklāj Dzintra Vilks. "23. datumā naktī man pēkšņi sāka likties - pārāk skaisti tie arumi. Viņi bija domāti kā ideālais lauks, kas sakopt rudenī un gaida sējēju... Tad pēkšņi sapratu, ka nav mierīgs prāts, jo gaisā jau vēdīja, ka nebūs labi. Es sapratu, ka man vajag pacīnīties ar to, jo katram darba apakšā darbā ir nopietna ziņa. Arī gaišajiem, skaistajiem darbiņiem."

"Naktī pēkšņi piecēlos un uzviju tādas ligzdiņas un sapratu, ka arumi pārtop cīņas laukā un tā cīņa ir starp diviem brāļiem – lielo un mazo, tā ir bezspēcīga cīņa," turpina Dzintra Vilks.

"Kad iecerēju darbu, domāju par cilvēku labajiem darbiem, par sakoptu lauku, sanāca stāsts par nežēlību, kuru saposta cilvēka ārprāts, mazāko vajāšana, pazemošana. Mazākie nevar stāties pretī lieliem traktoriem, tankiem, nevar nekur aizmukt. Tāds sanāca mans skaistais lauks ar arumiem, ar izmētātām ligzdiņām, sapostītiem mājoklīšiem."

Tāpat citu skaņu ieguvis darbs "Pirms ceļa".

Līdz 8. maijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs norisināsies tekstilmākslinieces Dzintras Vilks personālizstāde “Klusā daba ar gājputnu”.

Dzintras Vilks vārds ir viens no pazīstamākajiem Latvijas tekstila un šķiedras mākslas pasaulē. Jau daudzu gadu garumā izstāžu apmeklētājus priecē meistares radošais rokraksts: atpazīstams un tikai viņai raksturīgs, daudzveidīgs un nemitīgi jaunus iespaidus, formas un materiālus meklējošs.

“Klusā daba ar gājputnu” – māksla un daba. Kopš daiļrades pirmsākumiem daba ir bijusi Dzintras Vilks svarīgākā tēma. Iedvesmojoties no meža, pļavas, vēja, kukaiņiem, putniem, gadalaikiem un zāles stiebriem, autore rada gobelēnus un telpiskas kompozīcijas, par pamatu ņemot kādu motīvu vai formu un izstāstot to tekstilmākslas valodā. Lai gan daba Dzintras Vilks darbos vizuāli ir primāra, tajos vienmēr ietverta dziļāka nozīme, īpašs vēstījums, ko sevī nes jaunradītais.