10. februārī Nacionālajā teātrī notika pirmizrāde Katas Vēberes drāmai „Sievietes daļas”. Lugā aprakstīto situāciju iedvesmojis pārdzīvojums pašas ungāru dramaturģes dzīvē. Iestudējuma režisori Ināru Slucku interesējusi lugas tēma: mīlestība un spēks, kā arī komplicētās attiecības starp meitām un māti. Iestudējuma scenogrāfe ir Marija Ulmane, kostīmu māksliniece Kristīne Abika, lugu tulkojusi Ingmāra Balode. Izrādē skan komponista Edgara Mākena radīta mūzika čellam.

Izrādei ir divas daļas,  pirmajā – mājas dzemdības, otrajā daļā –  galvenās varones pārdzīvotais kļūst par impulsu, lai tuvinieki beidzot sāktu runāt par būtisko, lai meklēt ceļu cits pie cita.

Lugas „Sievietes daļas”  autore Kata Vēbere ir ungāru scenāriste, dramaturģe un bijusi arī aktrise,  pieder četrdesmitgadnieku paaudzei, strādā galvenokārt kopā ar režisoru un dzīvesbiedru, arī mums pazīstamo ungāru režisoru Kornelu Mundruco. Lugu „Sievietes daļas” sarakstījusi 2018.gadā pēc Varšavas TR (Dažādības teātris) pasūtījuma, tāpēc lugā poļu ģimenes stāsts. (Starp citu septembrī šo iestudējumu varēja skatīt Viļņas starptautiskajā teātra festivālā „Sirenos”). Uzņemta arī Kanādas un ASV kopražojuma spēlfilma ar tādu pašu nosaukumu.

„Sievietes daļas” ir personisks dramaturģes stāsts, kas, pēc Kornela Mundruco vārdiem, tapis, lai pārtrauktu klusumu. Klusumu nespējot runāt par gaidītu un pasaulē pāragri nākušu bērnu.

Savukārt ķerties pie Katas Vēberes lugas iestudēšanas režisorei Inārai Sluckai ieteikusi teātra literārā padomniece Ieva Struka, režisore vispirms noskatījusies filmu, tad lūgusi lugas tulkojumu.

Katrs izrādes cēliens veidots ar atšķirīgiem skatuves paņēmieniem. Izrādes programmiņā Ināra Slucka atklāj, ka daudz domājusi, kā parādīt neparādāmo uz skatuves un bērna piedzimšana ir tikai viens no tādiem neparādāmiem brīnumiem.

Čellu izrādē spēlē Dace Zālīte-Zilberte, savukārt galvenās varones Majas lomā Laura Siliņa. Majas māti atveido tātad Esmeralda Ermale, Majas māsu Moniku – Sanita Paula, Majas un Monikas māsīca ir Ieva Aniņa, vecmāte – Jana Ļisova, Majas vīra lomā – Jānis Āmanis, bet  Monikas līgavainis Gundars Grasbergs.

Nosaukums „Sievietes daļas” var šķist  mazliet savāds, tomēr ar to domātas arī sievietes sociālās lomas – un šai izrādē sieviete ir  sieva, meita, māte, māsīca, mīļākā, svaine, vecāmāte, arī konkurente. Un visas šīs lomas tiek izspēlētas pie kādas ģimenes pusdienu galda, kurā atklājas ne tikai ģimenes problēmas, bet arī aktuālais sabiedrībā, kas nodarbina cilvēkus ikdienas dzīvē.

Iestudējuma „Sievietes daļas” nākamās izrādes 16. un 26.februārī.