Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros līdz septembra beigām Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē skatāma vērienīga Imanta Tillera personālizstāde "Ceļojums uz nekurieni”. Kultūras Rondo par izstādi stāsta tās kuratore Elita Ansone.

"Tillera mākslas saturs un tas, kas tur ir ietverts, ir enciklopēdisks. Tur ir ietverti visi pasaules notikumi," vērtē Elita Ansone. "Tillers pats šo savu konceptuālo audekla kartonu sistēmu nosauca par spēka grāmatu."

Mākslinieks definēja, ka tajā var ietvert jebkuru pasaules notikumu, jebkuru tēmu, tā tiek numurēta, no no pirmā kartoniņa, kas sākās 1981. gadā, līdz bezgalībai. Šobrīd tie veido milzīgas gleznas, kartoniņu daudzums sniedzas pāri simts tūkstošiem.

“Tas ir viņa konceptuālais projekts, viņš citē citu mākslinieku radītos darbus un šie citāti, to kombinācijas vai savstarpējā saruna vienā gleznā vai gleznai ar gleznu ir neaptverama, par to var runāt līdz bezgalībai,” turpina Elita Ansone.

Imants Tillers (1950) ir viens no vadošajiem Austrālijas mūsdienu māksliniekiem. Dzimis latviešu trimdinieku ģimenē Sidnejā, Sidnejas Universitātē ieguvis arhitektūras bakalaura grādu (1972). Viņa interese par laikmetīgās mākslas procesiem aizsākās studiju laikā, kā brīvprātīgajam palīgam iesaistoties Kristo (Christo) un Žannas Klodas (Jeanne-Claude) Sidnejas Mazā līča ietīšanā (1969).

1981. gadā Imants Tillers gleznošanai sāka izmantot nelielus ar audeklu apvilktus taisnstūra kartonus, no kuriem tiek salikti bieži vien izmēros iespaidīgi darbi. Šie kartoni (canvasboards) autoram kļuvuši par konceptuālu risinājumu.

Imanta Tillera plašajā retrospekcijā “Ceļojums uz nekurieni” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā eksponēti 64 darbi. Izstādes sakarā pirmo reizi Latvijā izdota grāmata par Imanta Tillera mākslu. Meistara daiļradei ir veltīti vairāki pētījumi, tomēr neviens no tiem līdz šim nebija publicēts Latvijā. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar Sidnejas Universitātes izdevniecību “Power Publications” sagatavojis bilingvālu izdevumu “Imants Tillers. Ceļojums uz nekurieni”, kurā ietverts pilnīgs izstādes darbu katalogs un mākslinieka biogrāfijas svarīgākās lappuses.