Atzīmējot Latvijas Neatkarības kara simtgadi, kā arī simts gadus kopš Lāčplēša Kara ordeņa izveidošanas, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) pētījums pārtapis grāmatā “Par Latviju. Lāčplēša Kara ordenis, ordeņa kavalieri un Lāčplēša diena”.

Kultūras Rondo ar jauno izdevumu iepazīstina viena no grāmatas autorēm - LNVM Numismātikas nodaļas vadītāja Anda Ozoliņa un filozofe Ilze Fedosejeva, kura rakstījusi eseju "Varonība un varonis".

"Šis daudzu autoru kopējais darbs ir tapis, apkopojot to, ko mēs parasti mēģinām sabiedrībai vēstīt savā Lāčplēša dienas tradīcijā, jo mēs jau 30 gadus katru gadu 11. novembrī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā eksponējām ģenerāļa Baloža savulaik saņemtos visus trīs šķiru Lāčplēša kara ordeņus," atklāj Anda Ozoliņa.

"Gadu gaitā esam savākuši ļoti daudz interesantas informācijas, ar ko papildināt to, kas jau mūsu sabiedrībā bija zināma no iepriekšējiem izdevumiem. Šis ir mēģinājums to informāciju apkopot un arī daļēji mazliet savādāk paskatīties uz tām lietām, par kurām mēs runājām Lāčplēša dienas sakarā," ar izdevumu iepazīstina Anda Ozoliņa. 

Tas arī ir stāsts par tradīcijām, kas ir dzīvas šodien Lāčplēša dienā par to, kā tās ir veidojušās, kādas ir saknes, no kā tas nāk, kā tas ir izcēlies. 

"Un arī par to mazliet vairāk nekā 2000 cilvēku saimi, kuru biogrāfijas jau mums īsumā ir zināmas no iepriekš izdotajām biogrāfiskajām vārdnīcām, bet kuru biogrāfijās tāds dziļāks un cilvēcīgāks skats ir tapis tieši pagājušajā gadā, kad ordenim atzīmējām 100 gadu jubileju un mūsu muzejs veidoja izstādi, veltītu šim notikumam," turpina Anda Ozoliņa.

Veidojot izstādi pirms gada muzeja speciālisti plašāk pētījuši Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru biogrāfijas, sazinājušies ar ordeņa kavalieru pēctečiem.

Anda Ozoliņa bilst, ka izdevumā apkopotais dos vairāk informācijas tiem, kam nebija iespēja apmeklēt izstādi un varbūt tiešām palīdzēs likvidēt tos mītus, kas mūsu sabiedrībā bieži vien saistās ar Lāčplēša dienu.

Anda Ozoliņa arī norāda, ka jaunais izdevums nenozīme, ka viss par Lāčplēša kara ordeni un ordeņa kavalieriem ir izpētītes.

"Ir vēl arī tēmas, kuras ir palikušas ārpus grāmatas, kuras varbūt prasa arī vēl pētniecību, jo šeit maz mēs runājam par Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru biedrību, par tās darbību gan šeit, Latvijā, gan arī vēlāk pēc Otrā pasaules kara emigrācijā. Tas ir varbūt vēl tāds arī mūsu neizdarītais darbs, bet varbūt arī plašāks lauks vēl pētījumiem, un, kas zina, varbūt arī ļoti interesantiem atklājumiem," atzīst Anda Ozoliņa.

Grāmatu “Par Latviju. Lāčplēša Kara ordenis, ordeņa kavalieri un Lāčplēša diena” izdod "Latvijas mediji".