Kino gads ir sācies, jo noslēdzies Berlīnes starptautiskais kino festivāls. Tas bijis piesātināts arī Latvijas kino profesionāļiem. Par Latvijas kino profesionāļu dalību Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā, gan Berlināles filmu tirgū, gan šogad arī konkursa programmā, Kultūras Rondo studijā pārrunājam ar „Riga IFF” radošo direktori, kinokritiķi Sonoru Broku, animācijas studijas „Rija” vadītāju Vilni Kalnaelli un studijas „Mistrus media” producentu Gintu Grūbi.

Animācijas filma "Lote un pazudušie pūķi" piedalījās Berlināles Bērnu un jauniešu filmu konkursā

"Filmai bija četri oficiālie festivāla seansi un viens tirgus seanss. Filmas titru laikā bērni visu laiku aplaudēja. Vidējais skatītāju vecums kādi pieci gadi. Daudz bija jautājumu pēc seansiem.

Apmēram simts cilvēku pēc seansa stāvēja rindā, lai uzdotu jautājumu režisoriem. Jautājumi bija saprātīgi un forši, sajūta, ka visu mūžu skatījušies kino. Jauka un patīkama komunikācija, autoriem baudas mirklis,"  stāsta Vilnis Kalnaellis.

No 22. februāra filmu izrādīs arī Latvijas kinoaktieros.

"Piedalījos Gētes institūta viesu programmā, bijām 25 cilvēki no visas pasaules, kurus iepazīstināja gan ar programmu kuratoriem un dažādām festivāla sadaļām.

Pirmā pieredze iepazīt festivālu ne kā apmeklētājam, bet no iekšpuses. Skaidrāk saskatāmas sakarības, kā notiek filmu atlase, kā notiek programmu veidošana, kā kuratori sadala savstarpēji filmas,

jo pieteikto filmu skaits ir ārkārtīgi liels," skaidro Sonora Broka.

No redzētajām filmām viņa izceļ kanādiešu režisora Denī Kotē "Spoku pilsētas antoloģiju".

"Sižets ir ļoti vienkāršs, bet tajā pašā laikā režisoram lielas iespējas sniedz. Kāda nelielā Kanādas pilsētiņā kādu dienu uz ceļa nositas jauns vīrietis, braucot taisnā ceļa posmā, tad pilsētiņā sāk ierasties mirušie, kas kādreiz tur dzīvojuši. Tā nav šausmu filma, vienkārši situācija, ar kuru pilsētas mērei jātiek galā," atzīst Broka.

Filma ir uzņemta uz 16 mm kinolentes un taspiešķir lielāku ticamības efektu, izskatās pēc veca dokumenta.

Vēl Broka min Džoannas Hogas filmu “Suvenīrs” un cer, ka abas šīs filmas parādīs Riga IFF.

Gints Grūbe norāda, ka Berlīnes kino festivāls ir arī viens no labākajiem filmu tirgiem, tur notiek nopietns darbs - neskaitāmas sarunas par sadarbību filmu veidošanā. Berlīne un Kannu kino festivāls ir nopietnās sadarbības fabrikas.

Nākamā gadā Berlināli veidos cita komanda. Broka atzīst, ka liek lielas cerības uz izmaiņām, jo jaunā komanda ir augsta līmeņa profesionāļi un festivāls no tā noteikti iegūs. Savukārt Grūbe norāda, ka Berlīne ir arī Austrumeiropas reģiona festivāls. Nenoliedzot Dītera Kostlika (līdzšinējā festivāla kuratora) fundamentālo ieguldījumu, taču kaut kā reģions pamazām izkrita no ratiem festivālā. No šī viedokļa izmaiņas varētu būt pozitīvas.