Apgāds "Neputns" Latvijas mākslas klasiķiem veltītajā sērijā izdevis grāmatu par gleznotāju, grafiķi, lietišķās mākslas meistaru, pedagogu un teorētiķi Jēkabu Bīni (1895–1955). Latviešu mākslas kopainā viņš izceļas kā mākslinieks, kurš savā daiļradē vienmēr centies iemiesot latviešu pasaules skatījumu, senās tautas atziņas un vēstures notikumus.

Kā personīgās intereses par mākslinieku Jēkabu Bīni pārtapa grāmatā un arī izstādē, Kultūras Rondo pārrunājam ar mākslas vēsturnieci, grāmatas autori Agitu Gritāni.

"Šis ir tikai darba sākums, gatavojos nodot promocijas darbu, kas ir monogrāfisks pētījums par Jēkaba Bīnes daiļradi un personību. Par viņa  vietu Latvijas mākslas vēsturē kopumā sociālo, vēsturisko un politisko notikumu kontekstā," sarunā atzīst Agita Gritāne. "Tas būs daudz apjomīgāks skaidrojums par mākslinieka dzīvi."

Grāmatu, kas iznākusi sērijā "Latvijas mākslas klasiķi" viņa uzskata par labu ieskatu, lai iepazītos ar mākslinieku.

Bet interese par mākslinieku pētniecei ir saistīta ar personisku stāstu, jo viņas krustmāte ir Jēkaba Bīnes meita Iza Bīne.

"Bērnību pavadīju vasaras un brīvlaikus mājās, kur bija Jēkaba Bīnes gleznas  un darbi pie sienām. Faktiski es uzaugu ar šiem darbiem. Tiem man radīja lielu interesi un krustmātes stāsti par savu tēvu," atzīst Agita Gritāne

Jēkaba Bīnes atstātais mantojums ir plašs un daudzveidīgs. Glezniecībā un grafikā Bīne darbojās dažādu žanru lokā, viņa daiļradē ir gan klusās dabas, ainavas, portreti, akti, gan sadzīves žanra darbi un mitoloģisku un reliģisku sacerējumu kompozīcijas. Bīnes mākslu raksturo reālisms un tradicionāla pieeja glezniecībai, tomēr viņa stilistiskais rokraksts un izvēlēto sižetu loks ir atšķirīgs un interesants Latvijas mākslas kopainā.

Agrita Gritāne min, ka Jēkaba Bīnes daudzpusīgajā darbībā viņai stiprā puse šķiet mākslinieka dziļā ideja, ticība, ka visur jābūt saturam.

"Unikāls viņš šajā kontekstā, ka viens no retajiem, kas dievturības uzskatus, latviskās dievestības seno stāstu mēģinājis vizualizēt, radīt tam vizuāli kanonisku piemēru," vērtē Agita Gritāne.

Piederība dievturu kustībai atstāja būtisku iespaidu uz mākslinieka daiļradi un dzīves uztveri kopumā. Dievturu interešu lokā bija Latvijas vēsture, etnogrāfija, mitoloģija, tautas māksla, senais ornaments, tradīcijas.

Kuldīgas Mākslas namā līdz 29. novembrim aplūkojama Jēkaba Bīnes 125. jubilejas izstāde “Ar mīlestību…”, ko arī veidojusi Agita Gritāne.