Ar armēņu garīgajiem dziedājumiem un priestera un komponista Komitasa skaņdarbu pētīšanu aizrāvies ir diriģents Sigvards Kļava, kurš kopā ar Latvijas Radio kori gatavojas Komitasa Liturģijas jaunās redakcijas pirmatskaņojumam Sv. Jāņa baznīcā 20. septembrī, godinot armēņu komponistu un priesteri Komitasu 150. dzimšanas dienā. Par armēņu īpašo gēnu, mūziku un Komitasa personību Kultūras Rondo studijā saruna ar Latvijas Radio kora diriģentu Sigvardu Kļavu un armēņu viesiem – komponistu Vāči Šarafjanu un diriģentu un dziedātāju Mekertiču Mekertčjanu.

"Vāče, būdams izcils komponists, ir uzņēmies svarīgo un reizē riskanto lietu radīt redakciju rietumnieciska tipa jauktam korim, jo Komitass radīja šo liturģiju vīru korim un ļoti plašu un monumentālu," ar saviem palīgiem iepazīstina Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava.

Savukārt Mekertičs Mekertčjans ir dziedātājs un diriģents, kurš strādā Parīzē. Viņš ir pirmais, kurš vispār uzvedis Komitasa liturģiju.

Kļava atzīst, ka uzdevums kopā ar Armēnijas vēstnieku Latvijā un armēņu mūzikas daudzinātājiem radīt šai mūzikai tādu versiju, lai to var saprast un uzvest visā Eiropā un pasaulē cilvēki, lai viņi justos pietiekami klātesoši šai mūzikai.

"Ceļš man pašam sākās ar to, ka devos uz Armēniju un dzīvoju Večmanzjina klosterī, mani ar Armēnijas katolikosa gādību pieņēma starp brāļiem," par tuvošanos šai mūzikai stāsta Kļava. "Tā sākās ceļš pie šīs brīnišķīgās mūzikas un kultūras. Šādu ceļu vēlos piedāvāt saviem koristiem, ne tikai dziedāt notis un pareizi ātrāk vai lēnāk izrunāt vai artikulēt armēņu valodas tekstu, bet mēs sākām ar lekciju, ar baznīcas apmeklējumu, mazliet spert soli tuvāk tai izpratnei, kas ir milzīgā un mums dažkārt ārkārtīgi vajadzīgā armēņu kultūras klātesamība. Kas ir tas milzīgais fenomens, kas ļāvis noturēties un izveidot kultūrtelpu ar savu neatkarīgo baznīcu."

Kļava uzskata, ka Komitasa liturģija ir vēsturisks piemērs, kā var var padarīt nenojaucamu sakrālā, profānā un tautiskā kopā būšanu.