1940.gadā Teodoram Kalniņam uzticēja izveidot un vadīt pirmo profesionālo kolektīvu – Radio jaukto kori. Ieskats Radiokora vēstures grāmatā un saruna par Radiokora skanējumu mūsdienās.

Ar seniem, ne tik seniem un ļoti jauniem Latvijas Radio kora ierakstiem esam kopā sarunā par Latvijas Radio kori, kuram šogad jau 80. Kultūras Rondo ciemiņi - Latvijas Radio kora diriģents un mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava un kora māksliniece Gundega Krūmiņa.

"Es pieņemu, ka ir tā sajūta, ka mēs gaidām to rītdienas sajūtu. Visi saprot, kā tā vairs nebūs, kā bija. Bet kā bija, ir tādas atmiņas, kas ļauj sapņot un veidot jaunas ieceres," tā šī brīža laika sajūtu raksturos Sigvards Kļava.

"Ir sajūta, ka šī apstāšanas vai šī distancēšanās liek pārdomāt, kas svarīgs, kas mazsvarīgs un kā tālāk veidot savas mākslinieciskās vīzijas. Tas nav teiciens saukļos, jo tā ir patiešām šī sajūta. No vienas puses apstāšanās mākslā ir ļoti vajadzīga. Tā skriešana, kas bija pārņēmusi visu iepriekšējo pēdējo laiku, tā nebija normāla.

Tas, ka bija jāapstājas, tā ir man liekas, likumsakarīga lieta, bet es sevi esmu pieķēris pie sajūtām, es nebiju gatavs, ka tas iespaidos visu sapņošanas pasauli, fantāzijas pasauli, kas saistīta ar to, ko mums gribēsies klausīties pēc gada," turpina Sigvards Kļava.

Salīdzinot laiku, kad ienāca korī un šodien, Gundega Krūmiņa atzīst, ka bijis skaisti  tūlīt pēc studijām atnākt uz tik radošu kompāniju, kur viss ir jauns un jauni izaicinājumi, tik daudz skaistu projektu, skaistas mūzikas.

"Tas bija ļoti saviļņojošs laiks. Mēs visi bijām  jaunāki un mūsos iekšā bija tāda radīšanas dzirksts un milzīga aizrautība. Tagad mēs esam nedaudz savādāki, bet dvēselē tādi paši, mēs gaidām atkal tos izaicinājumus, gaidām skaistos brīžus. Tie arī būs. Tagad tas apstāšanās laiks ir tāds, ka varam pieķerties lietām, kuras kādu brīdi bijām nolikuši malā. Kaut kāds melnais darbs jāpadara gan kopīgi, gan dziedātājam pašam ar sevi," vērtē Gundega Krūmiņa.

Svinot savu 80 gadu jubileju, koris aicina uz jubilejas koncertiem Cēsīs un Rīgā. Jau 17. oktobrī koncertzālē “Cēsis” Latvijas Radio koris mākslinieciskā vadītāja un diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā atskaņos latviešu kora mūzikas klasikai veltītu programmu “Diena aust”.

30. oktobrī Rīgas Svētā Jāņa baznīcā klausītājiem būs iespēja vērtēt Latvijas Radio kora gadiem koptā cikla “Sakrālie dziedājumi’’ jauno koncertprogrammu, ko iecerējis un īsteno diriģents Kaspars Putniņš.

3. decembrī Rīgas Domā izskanēs centrālais jubilejai veltītais koncerts - “Jubilejas mesas”. pirmatskaņojums. Mesai mūziku komponējuši Andris Dzenītis, Ēriks Ešenvalds, Juris Karlsons un Andrejs Selickis, garīgās mūzikas darbā skanēs jau sacerēti Pētera Vaska un Artura Maskata opusi. Iestudējuma idejas autors un mākslinieciskais vadītājs ir Sigvards Kļava, režisors Roberts Rubīns.