Vienā no prestižākajiem mākslas pasaules notikumiem – Venēcijas mākslas biennālē – Latviju šogad pārstāvēs māksliniece Daiga Grantiņa. Viņa ir viena no starptautiski atzītākajām latviešu māksliniecēm, taču Latvijā pazīstama salīdzinoši nesen – kopš personālizstādes mākslas centrā Kim? 2016. gadā.

Pērn Kim? un Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs kopīgi pieteica Daigu Grantiņu Kultūras ministrijas organizētajā konkursā par dalību 58. Starptautiskajā Venēcijas mākslas biennālē, un vakar Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā notika tikšanās ar uzvarētāju komandu.

"Mūs uzrunāja viņas ļoti tīrā mākslinieciskā forma, destrukcija, kas ir viņas darbos, tas, cik pārliecinoši viegli ar šo formu it kā spēlējas, bet tā spēle ir ar savu jēgu, sakarību un nozīmi," skaidro žūrijas pārstāve Māra Lāce.

"Likās, ka Latvija varētu piedalīties šajā Venēcijas biennālē ar ne tik smagu tēmu, tādu, kas būtu vairāk jāizdzīvo un jāpārdzīvo, bet uzsvars uz formas dinamiku. Varam teikt, ka šī tīra mākslinieciskā forma, par ko runājam šīs autores darbā.

Man personīgi un domāju arī žūrijas komisiju interesē, kā viņa izies starptautiskajā ārēnā, kā kuratori un institūcijas, kas ir iesaistītās šajā darbā pozicionēs šo projektu, kā apmeklētāji uztvers, sapratīs un novērtēs."

Žūrijā, kura izvēlējās šīgada pārstāvi 58. Venēcijas mākslas biennālei, strādāja Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors Andris Vītoliņš, mākslas zinātniece un kritiķe Santa Hirša, izdevniecības „Neputns” galvenā redaktore Laima Slava, mākslas zinātnieks un kurators Kaspars Vanags, kā arī mākslas kolekcionārs, fonda „Mākslai vajag telpu” valdes priekšsēdētājs Jānis Zūzāns. Kopumā tika izvērtēti seši pieteikumi, no kuriem par spēcīgāko tika atzīts Latvijas Laikmetīgās mākslas centra un laikmetīgās mākslas centra kim? kopīgais piedāvājums – Parīzē dzīvojošās latviešu mākslinieces Daigas Grantiņas instalācija „Saules suns”.

Daigas Grantiņas instalācija "Saules suns" atsedz ainavu ar vairākiem centriem, veidotu ap vairākām saulēm un gaismas avotiem, kuru stari savā ceļā šķērso dažādus materiālus un formas. Ekspozīcijas formu daudzveidību pastiprinās daudzas perspektīvas un skatītāja iespējamie pārvietošanās ceļi instalācijā.

Paredzēts, ka Daigas Grantiņas instalācija 2020.gadā būs apskatāma arī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Savukārt Venēcijas mākslas biennāle skatītājiem būs atvērta no 11. maija.