Par Vides Filmu studijas pieredzi, strādājot televīzijas platformā, veidojot kultūrvēsturiskus ciklus, un par jaunāko veikumu – dokumentālo ceļojumu seriālu "Literatūre – ceļojums ar rakstnieku", Kultūras Rondo studijā saruna ar Vides filmu studijas komandu - dokumentālajiem ceļotājiem Martu Selecku un Gustavu Terzenu un Vides Filmu studijas režisoru Uģi Olti.

"Šoreiz izdomājām katru aizstumt savā ceļojumā, bet kas kalpo kopējam nolūkam. Marta ceļo uz to vietu, ko rakstnieks izvēlējies, uz kādu aizlaiku rakstnieka pasauli. Gustavs ņem grāmatas, izmanto tās kā ieganstu, lai sastaptos ar kādu cilvēku, kurš nemaz negaida, ka viņam palasīs priekšā,” skaidro Uģis Olte.

Atdalām rakstnieku no grāmatas un aizsūtām katru pa saviem ceļiem. Grāmatu, protams, lasīšanai, bet rakstnieku – pie kāda cita rakstnieka. Apmēram tā varētu izskaidrot jaunā dokumentālā cikla „Literatūre – ceļojums ar rakstniekiem” būtību. Ar jaunu projektu Latvijas Televīzijas ēterā atgriežas ceļotāju pāris – Marta Selecka un Gustavs Terzens. Šoreiz viņi jaunajā raidījumā “Literatūre” kopā ar rakstniekiem un grāmatām ceļos latviešu literatūras dārgumu pasaulē. “Literatūrē” LTV skatītāji varēs doties no 24. janvāra ceturtdienās plkst. 19.30 LTV1.

Sākumā bijusi vienkārši ideja ceļot ar rakstniekiem.

"Vienīgais, ko pazinām, bija Jānis Joņevs, viņš arī pirmajā sērijā ietika. Mēs sēdējām pie galda, mums nebija nekāds konkurss izsludināts, domājām kurus rakstniekus aicināt. Saraksts nebija īpaši garš, tas arī bija pamats raidījumam, jo sapratām, ka rakstnieki ir kaut kādā ziņā aizmirsti. Nebija neviena raidījuma." bilst Marta Selecka.

"Rakstnieki ir pilnīgi nekinematogrāfisks pasākums. Viņi raksta burtus un tas ne pēc kā neizskatās. Mums bija 10 gadus sena pieredze, ka sēžam Stokholmā no rīta viesnīcā un ieslēdzam televizoru un tur sieviete 20 minūtes lasa priekšā grāmatu. Nolēmām, ka tas ir līmenis, līdz tādam nevajadzētu nokļūt. Savā ziņa tur esam nokļuvuši un nolēmuši pieķerties briesmonim, kas saucas taisīt vizuālu kaut ko par kaut ko galīgi nevizuālu," stāsta Uģis Olte. 

"Satikšanās ar svešiniekiem  manā gadījumā, ka cilvēki sāk klausīties kvalitatīvu tekstu, ko viņam palasa priekšā, viņš ir gatavs klausīties, beigās viņš grib, lai tu beidz traucēt, viņš to grāmatu grib. Viņā saslēdzas kaut kāda forša kvalitatīva liela. Mana ambīcija varētu būt, ka tāda raidījuma noskatīšanās rezultātā cilvēks skrietu pie grāmatu plaukta, vai man ir tas, ko tur rādīja," vērtē Gustavs Terzens.

Terzens arī bilst, ka "rakstnieks veido to pamatscenāriju, pamatmaršrutu katrai filmai, mēs esam tie, kas veido mazos tiltus ar tiem, kas ceļos ar mums pie TV ekrāniem".