Ja vēlies salāpīt pasauli, sāc lāpīt savas zeķes, – ar šādu devīzi Latvijas mākslas akadēmijas (LMA) studenti kopā ar Siguldas novada amatniekiem piedalījās starptautiskajā Milānas dizaina izstādē, kas norisinājās no 7. līdz 12. jūnijam.

Par ekspozīcijas tapšanu un Latvijas līdzdalību Milānas izstādē stāsta Latvijas Mākslas akadēmijas profesore Barbara Ābele un Latvijas Mākslas akadēmijas profesore Tekstilmākslas katedras vadītāja Ieva Krūmiņa, tekstilmāksliniece, audēja, amatniece Lauma Krastiņa un Siguldas novada kultūras centra „Devons” pārstāve Zanda Dūdiņa-Spoģe.

Jau ceturto reizi, izturot konkursu, izstādē piedalījās Latvijas Mākslas akadēmijas studentu un pasniedzēju kopīgi veidots stends. Šī gada stenda koncepcija "Ja vēlies salāpīt pasauli, sāc lāpīt savas zeķes!" veltīta pasaules lāpīšanai vārda vistiešākajā nozīmē.

LMA ekspozīcijas dominējošais tēls ir vilnas zeķe. Tā izvēlēta kā metafora jebkuram 21. gadsimta ražotam produktam, kas ir daļa no cilvēka ikdienas patēriņa. Zeķes var uzskatīt par vienkāršu, bet reizē neaizstājamu apģērba gabalu brīžos, kad salst, un pamatvajadzību sarakstā tās var ierindot līdzās pārtikai vai jumtam virs galvas.

Ekspozīcijas stendu veido divas daļas. Viena veltīta zeķes dzīves ciklam un identitātei, kas secīgi ataino adīšanas, valkāšanas un labošanas posmus. Katras eksponētās zeķes adītais valnītis ir kopija no kādas 18. gadsimta zeķes parauga, kas atrodams Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Šīs kopijas ekspozīcijai darinājušas Siguldas, Mālpils un Mores amatnieces. Lāpīšanai izmantotais zelta pavediens ir alegorisks vēstījums par to, cik viena zeķe ir vērtīga — laika, prasmju, ekonomiskā un emocionālā ziņā — un kāpēc ir vērts to atjaunot. Savukārt otra daļa ir lielizmēra tekstilija, kuru veido gandrīz pustūkstotis saziedotu, ar rokām adītu jaunu un sadilušu zeķu, kurām līdzi nāk arī personīgi cilvēkstāsti, kas apskatāmi un lasāmi stenda Instagram kontā.

Starptautiskā Milānas dizaina mese "Salone del Mobile. Milano" ir viena no ietekmīgākajām un lielākajām mēbeļu, interjera un gaismas dizainam veltītajām izstādēm pasaulē. Šogad tā notika pēc divu gadu pātraukuma.