Latvijas Nacionālās bibliotēkas(LNB) pastāvīgās ekspozīcijas „Grāmata Latvijā” komanda meklē stāstus par dzimtu Bībelēm, kas mantotas no paaudzes paaudzē un ietver pašrocīgi veiktas piezīmes vai atzīmes par būtiskiem dzimtas notikumiem.

"Aicinām dalīties ar stāstiem, iesūtīt grāmatas fotogrāfijas, stāstīt, kas ir īpašs, ko glabā Bībele savos vākos. Varbūt tās ir fotogrāfijas vai zīmītes," aicina ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” muzejpedagoģe Anita Smeltere.

Šobrīd top virtuālā izstāde "Facebook" vietnē "Grāmata Latvijā", kur jau iesūtīti četri stāsti.

"LNB pastāvīgā ekspozīcijā ir viena dzimtas Bībele, saprotam, ka šādi stāsti ir daudz, iespējams, kāds no dzimtas Bībeles turētājiem ar laiku varētu mums šo grāmatu iedot parādīt citiem," stāsta Smeltere.

LNB Letonikas un Baltijas centra pētniece fondu glabātāja Lilija Limane atklāj, ka bibliotēkas krājumā ir vairāki tūkstoši bībeļu dažādās valodās, bet latviešu valodā tie ir vairāki simti grāmatu. Rūpīgi uzskaitītas ir tās bībeles, kas izdotās seniespiedumu periodā, tas ir līdz 1855. gadam.

Senākā Bībele LNB krājumā ir latīņu valodā un tā ir izdota 1480. gadā. Senākā Bībele latviešu valodā ir Glika Bībele, kas izspiesta no 1689. līdz 1694. gadam.

Lai piedalītos akcijā nepieciešams:

  • Nofotografēt savas dzimtas Bībeli, pēc iespējas atklājot tās unikalitāti un starp lapām glabātās liecības. Tā var būt viena visaptveroša fotogrāfija, bet tas var būt arī vesels albums.
  • Uzrakstīt, cik dzimtas paaudzēm šī Bībele piederējusi, kādas liecības tā glabā savos vākos, vai ir kāds īpašs ar šo grāmatu saistīts stāsts, vai ir kāds dzimtas stāsts, kas visus varētu iedvesmot?
  • Publicēt savas dzimtas Bībeles attēlus un stāstu “Facebook”, atzīmējot (“tag”) lapu “Grāmata Latvijā”. Vēlams pievienot tēmturus #DzimtasBībele #Ēkultūra #Paliecmājās.
  • Iespējams arī iesūtīt šo informāciju uz e-pasta adresi gramata.latvija@lnb.lv, un tā tiks publicēta ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” “Facebook” lapā.

Smeltere arī stāsta, ka cilvēki turpina ierakstus dzimtas Bībelēs un tās dzīvo ģimenes arhīva dzīvi arī šodien.

Akciju iecerēts turpināt, kamēr ilgs ārkārtas situācija Latvijā. Šobrīd tas ir līdz 12.maijam.

 

.