Latvijas Nacionālais mākslas muzejs līdz 31. maijam piedāvā savā mājaslapā skatīt antipublisku videomākslas kolekcijas izstādi – tālu prom no muzeja zālēm, katrs pats savās mājās, privātajā monitorā.

"Mēs šo videomākslas nelielo kolekciju varam parādīt, izmantojot šo situāciju, jo nav jau noslēpums, ka video māksla dažkārt cilvēkam paliek pusskatīta, jo nepavada izstāžu zālē visas 20 minūtes vai cik kurš darbs ir garš. Tagad var veltīt laiku noskatīties," atzīst mākslas zinātniece Elita Ansone.

"Bet, protams, skatīt video mākslas darbus monitorā nav tieši tas pats, kas būtu pašā instalācijā iekšā attiecīgajā formātā, kas ir būtiski daudziem darbiem. Bet informatīvi noteikti tas ir visai noderīgi un vērtīgi," turpina Ansone

Pirmo reizi kopumā tiek parādīta gandrīz visa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) videomākslas kolekcija, kuras veidošanai muzejs pievērsies pēdējos piecus gadus. Skatītāju uzmanībai piedāvāta neliela, bet izcila izlase – Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna, Kārļa Vītola, Ievas Epneres, Ērika Apaļā, Kriša Salmaņa, Kristapa Epnera, Miķeļa Fišera, Maijas Kurševas, Katrīnas Neiburgas un Kristas Dzudzilo videomākslas darbi. Vairākos darbos konstatējama noteikta tendence, kas šīs krīzes kontekstā uzlūkojama gluži vai kā pravietiska antimateriālistiska pozīcija. Eskeipisms dabā, vajadzība pasauli izskaidrot kopsakarībās pēc kāda vienota principa, nespēja rast piepildījumu un garīgu izaugsmi patērnieciskuma kultūrā.

Mākslas zinātniece Inga Šteimane uzteic muzeju par to, ka ir parādīta video mākslas kolekcija un uzskata, ka video baudīšana ekrānā ir loģiska.

"Otrs, kas man šķiet ļoti svarīgi. Pēc manas pieredzes ir pretēji, cilvēks jau pārdesmit gadus  ir audzināts ekrānkultūrā, viņš ļoti labprāt skatās. ir pat tā, ka tiklīdz izstādē ir video, viņš zina, kas jādara. Cilvēki labprāt tērē laiku, jo labi saprot ekrānu," vērtē Šteimane.

Latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas Breidenas personālizstādi “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tā arī plašākai publikai neizdevās aplūkot, jo iekārtošanas darbus pabeidza dienu pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī 13. martā. Tagad arī šīs izstādes atsevišķus darbus var aplūkot virtuāli. Stāsta muzeja vadītāja Inese Baranovska.