25. janvārī Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestris (LNSO), diriģents Andris Poga, solisti Plamena Mangova (klavieres) un Jānis Porietis (trompete) aicina uz koncertu “Meistari un meistardarbi. Šostakovičs – jokdaris un vizionārs”. Tajā orķestris centīsies izdibināt Šostakoviča dzīves un mūzikas noslēpumus caur Ceturtās simfonijas un Koncerta klavierēm, trompetei un orķestrim prizmu. Bet jau 24.janvārī “Simfoniskajā hītā ar Gorna Goru” 27 gadus vecā Dmitrija Šostakoviča koncerts klavierēm, trompetei un orķestrim.

Dmitrijs Šostakovičs un Latvija. Ceturtās simfonijas liktenis un gaidāmais LNSO interpretējums. Kultūras Rondo studijā LNSO mākslinieciskais vadītājs un diriģents Andris Poga un muzikoloģe Ilze Šarkovska-Liepiņa.

Šostakoviča 4. simfonija diriģenta Andra Pogas mākslinieciskajos plānos bijusi jau iekļauta pirms vairākiem gadiem, bet katru reizi atskaņojums arvien pārcēlies. Tagad to izdosies īstenot cikla “Meistari un meistardarbi" ietvaros. Poga skaidro, ka Šostakoviča mūzika un it sevišķi 4. simfonija ir viņam īpaši tuva.

“Fascinē, ka šo simfoniju, ko uzskatu par vienu no stūrakmeņiem 20. gadsimta simfonismā, komponists ir sarakstījis 30 gadu vecumā,” atzīst Poga.

Ilze Šarkovska-Liepiņa atzīst, ka šī simfonija ir “ļoti māleriska”. Poga skaidro, ka atskaņojumā piedalīsies milzīgs Mālera orķestris un mūzikas valoda, vēriens, ar kādu stāsta, ir tik liela cilvēka, ģeniāla cilvēka mūzikas izjūta.

Šostakoviča 4. simfonijā ir tapusi 20. gadsimta 30. gadu vidū, politiski sarežģītā laikā Padomju Krievijā, kad oficiālā kritika bargi vērsās pret viņa daiļradi. Simfonijas pirmatskaņojums 30. gados nenotika, komponists pats no šī pirmatskaņojuma esot atteicies. Pirmo reizi Šostakoviča 4. simfoniju atskaņoja 1961. gada 31. decembrī Maskavā.