“Totaldobže” mākslas centrs pēc vairāku gadu klejojumiem atgriezies Rīgā, šoreiz Tallinas ielā 6. Līdz 2013. gadam mākslas centra mājvieta ar radošajām darbnīcām bija VEF korpusos, pēc tam tas turpināja darboties bez patstāvīgām telpām. Tagad telpas atrastas un turpmākos trīs gadus „Totaldobže” mājvieta būs Rīgā, Tallinas ielā. Pavasarī tiek solīti arī atklāšanas svētki, bet jau tagad vienā no ēkām iekārtota izstāde „Melnais caurums”, rādot radošajās darbnīcās tapušos darbus un projektus.

Namā, kurā ne tik sen atradās Rīgas šaha skola, pašlaik skatāma izstāde „Melnais caurums”, tie ir radošajās darbnīcās tapuši darbi. Līdz šim notikušas deviņas radošās darbnīcas, performances, koncerti un izstādes, kas rezultātu neprognozējamības dēļ ieguva šo nosaukumu „Melnie caurumi”. Vēl nesen par “Totaldobže” aktivitātēm ziņas pienāca no Liepājas.

"Šis ir jau piektais gads, kamēr “Totaldobže” ceļoja," atklāj Kaspars Lielgalvis. Viņš arī stāsta, ka mākslinieku rīcībā ir vēl citas ēkas un Tallinas ielā būs kas līdzīgs, kā savulaik VEF teritorijā.

“Pirmais pieturas punkts pēc VEF bija Preses nams, tad Zundas dārzs, izmēģinājām muzejos mazos pasākumus. Tad piedāvāja Liepājā ēku paņemt, aizbraucām uz turieni. Paralēli visu laiku esmu meklējis iespējas atgriezties Rīgā,” bilst Kaspars Lielgalvis.

Rīgā, Tallinas ielas rajonā, “Totaldobže” piedāvāts darboties nākamos trīs gadus. Tur ir 16 ēkas un iespējas māksliniekiem darboties 4000 m2 lielā teritorijā.

“Aicināsim pieteikties tos, kas vēlas organizēt vienreizējus pasākumus, regulārus pasākumus – koncertus, izstādes, dejas izrādes, dzjeas valarus. Būs rezidenču telpa, būs darbnīcas,” norāda Kaspars Lielgalvis.

Izstādē skatāmi piecu mākslinieku – Ingas Erdmanes, Andas Lāces, Kaspara Lielgalvja, Lauras Prikules un Evas Vēveres darbi. Kaspars skaidro, kāpēc projekts „Melnie caurumi” kļuva par galveno aktivitāti.

“Faktiski ārpus “Melnajiem caurumiem” maz ko darām. Nav bijušās savas patstāvīgas telpas, tāpēc fokusējamies uz saturu tam, ko organizējam,” bilst Kaspars Lielgalvis. “Melnie caurumi ir dažāda veida aktivitātes, kur aicinām māksliniekus no dažādām jomām kopīgi uzstāties vai radīt jaunus darbus vai idejas jauniem darbiem.”

Sarunā iesaistās māksliniece Laura Prikule un mūziķis Andris Indāns, kuru sadarbība sākās tieši ar “Melnajiem caurumiem”. Abi arī strādājuši rezidencē Spānijā. Izstāžu telpā skaņas, kas sasniedz ikvienu, ir no izstādes darbiem. Kaspars pievērš uzmanību Lindas Leimanes radītajam skaņu rakstam, kas radies viņam pašam sadarbojoties ar Lindu Leimani kādā Melnajā caurumā Igaunijā. Tad kopā sākuši veidot jaunu darbu.

“Nav uzstādījuma, ka pēc mākslinieku sadarbības rezidencē obligāti jātop izstādei vai koncertam, svarīgākais ir koncentrēties uz situāciju, kurā nonācis mākslinieks, kas ir sadarbības partneri darbnīca, kurā vietā notiek, kādi ir impulsi no ārpuses un iekšpuses. Klausīties un vērot, uzsvars ir uz procesu,” atklāj Kaspars Lielgalvis.

Jaunās mājvietas skaļāka atklāšana notiks pavasarī. Protams, sekos arī jaunas izstādes un Kaspars Lielgalvis ir pārliecināts, ka nākamo triju gadu laikā šī vieta kļūs par „karstu” punktu ne tikai uz mūsdienu mākslas cienītāju kartes, bet arī pievilinās ziņkārīgos. 

Starpdisciplināra laikmetīgās mākslas izstāde “Melnais caurums” Rīgā būs apskatāma līdz 18. janvārim.