Ar savu jaunāko dzejas grāmatu "Tuvošanās" (Zvaigzne ABC), kas ir stāsts par tuvošanos pasaulei un dzīvei caur dažādiem uztveres uzzibsnījumiem, kuros pasaule ir ļāvusi uz īsu mirkli sevi ieraudzīt un saprast, Kultūras Rondo studijā dzejnieks Māris Salējs.

Krājumā ietverti dzejoļi kas tapuši no 2010. gada līdz 2017. gadam. Tos izvēlējās krājuma redaktore, dzejnieka dzīvesbiedre Zane Daugule.

"Man grūti ir pašam atlasīt, kad es ieraugu, kā tas notiek, man vienlaikus ir pārsteigums un prieks, ka tas sakrīt kopā.

Krājumam tik vien mans pirksts pielikts, ka šie dzejoļi ir kādreiz uzrakstījušies," atklāj Māris Salējs.

“Man ir daudz iesākti dzejoļi, bet es tos arī atstāju, ja nāk laiks, tad turpinās pēc kāda laika. Laimīgi ir tie brīži, kad dzejolis atnāk pilns. Kad spēj būt koncentrēts un tajā brīdī paspēju pierakstīt. Pēc tam var kaut ko labot. Citi dzejoļi nāk lēni ar dažādiem variantiem.

Man galvenais ir sadzirdēt, ka savā ziņā dzejolim jāizrit pašam no sevis. Ļoti neraudu, ja dzejolis ir pazibējis un aizskrējis," par dzejoļu tapšanu stāsta Salējs.

Māris Salējs latviešu mūsdienu dzejas ainavā ir viens no tiem autoriem, kuriem padodas šķietami neiespējamais – proti, apvienot labāko no klasiskās dzejas saturiskajām vērtībām ar formas un izteiksmes novatoriskumu, kas biežāk raksturīgs jauno dzejnieku veikumam. Autoram klajā laisti jau četri dzejoļu krājumi, kurus varbūt nav vienmēr pavadījusi skaļa popularitāte, taču tie ir ierakstījuši Māra Salēja vārdu to mūsdienu latviešu dzejnieku vidū, kuru emocionāli blīvo un filigrāni noslīpēto dzeju spēj novērtēt pieredzējis lasītājs. Tagad savu lasītāju no jauna uzrunāt gatavs ir arī dzejnieka piektais krājums “Tuvošanās”.

Raksturojot krājuma tematiskā līniju, Salējs bilst, ka sadzird to ar valodas muzikālo dzirdi intuitīvi.

“Man šķiet, ka katrs dzejolis ir kaut kādā ziņā vienlaikus pastarpinājums no ikdienas cilvēka un vienlaikus ir valodā un dzejā tāda apsēstība nospodrināt valodas stiklu tik tīru, tik caurspīdīgu, līdz tai būtībai, kādēļ cilvēks dzīvo. Lai tuvotos būtiskajiem brīžiem. Stāvoklim, kur liekiem vārdiem nav vietas,” skaidro Salējs.

Grāmatas un vāka dizaina autore ir māksliniece Zane Ernštreita, kuru ieteikusi šī krājuma redaktore Zane Daugule.

“Jau ilgus gadus esmu sajūsmā par Zanes Ernštreitas veidotajiem citu dzejnieku krājumu vizuāliem veidoliem, uzdrošinājos uzrunāt. Viņa labprāt piekrita, arī "Zvaigzne ABC" piekrita. Man šķiet, ka šis ir no visām manām grāmatām vislabākais vizuālais veidols," uzskata Salējs.

Māris Salējs ir arī literatūrzinātnieks un atdzejotājs.

“Viņi dzejoļa tapšanas brīdī nestrīdas, to neuztveru kā divas konfliktējošas personības. Tie ir dažādi skatu leņķi, dažādi pasaules redzējumi, literatūrzinātnē ir vairāk analītiskais moments, dzejā – vairāk emocionālais. Tas ir kā abas smadzeņu puslodes,” tā savas izpausmes raksturo Salējs.

Krājuma atvēršana notiks Jāņa Akuratera muzejā 13. janvārī pulksten 14.30, un tas būs Jāņa Akuratera 143. dzimšanas dienas svinību otrais cēliens. Arī Māra Salēja dzimšanas diena ir 13. janvārī.