Mākslas stacijā Dubulti šobrīd saimnieko Miķeļa Fišera radītie fantastiskie tēli, no lielformāta gleznām lūkojoties gan uz ikdienišķiem vilciena pasažieriem, gan uz mākslas interesentiem, kuri uz Jūrmalu devušies apzināti, lai aplūkotu mākslinieka personālizstādi „Vainavas un noplicinājumi”.

Izstādes ietvaros skatāma arī režisora Mārtiņa Grauda dokumentālā filma „Kondoru kalve” (studija "Tanka"). Tajā fiksēti piedzīvojumi dažādos Dienvidamerikas punktos, kuros Miķelis Fišers smēlies iedvesmu jauniem darbiem.

“Filma vairāk velk uz inscenējumu vairāku iemeslu dēļ, sākotnēji tapa kā dokumentā filma. Varbūt var neatšifrēt, vai tas ir dokumentāls darbs vai inscenējums. Vienkārši pilnmetrāžas filma,” par filmu stāsta tās režisors Mārtiņš Grauds.

“Kondoru kalve” ir filma ar mākslinieka Miķeļa Fišera piedalīšanos. Miķelis ir viens no spilgtākajiem savas paaudzes māksliniekiem, Purvīša balvas laureāts. Viņš pamet visu un dodas uz Latīņameriku, lai smeltos spēku un iedvesmu. Fišeram pa pēdām seko viņa draugs – režisors Mārtiņš Grauds, lai filmā fiksētu trauslo mākslas radīšanas brīdi. Filmēšanas grupa sekojusi māksliniekam Peru, Meksikā, Bolīvijā, Somijā un Latvijā.

“Man patīk pozicionēt, ka Miķelis uzrunāja, bet viņš ir viens no pēdējiem cilvēkiem, kas gribētu par sevi dokumentālo filmu,” atzīst Grauds.

Ideja veidot filmu par mākslinieku Miķeli Fišeru un viņa radītajiem tēliem radusies laikā, kad mākslinieks saņēmis Purvīša balvu

“Miķelis iejūtīgs cilvēks būdams neteica nē. Bet uzstādīja divus noteikumus, ka tā nebūs portretfilma tradicionālā izpratnē par mākslinieku. Otrs – tev pašam jānāk kadrā, ja taisām filmu. Tas lika pārvērtēt visus instrumentus un veidu, kā stāstīt par Miķeli un viņa darbiem, filmā smaguma centrs krietni nobīdījās, ka palika gandrīz netverams,” bilst Grauds.

Grauds vērtē, ka filmā skatītājs var uzzināt vairāk par mākslinieku Miķeli Fišeru, bet tā nav filma par viņa personību. Tas, ko mākslinieks stāsta filmā, atšķiras no tā, ko ieradis teikt intervijās. To var iepazīt ar citu mediju starpniecību, tāpēc filmā mākslinieks atšķirīgi parādīts.

Mākslas stacija Dubulti ir pārvērtusies par templi vaimanām – cilvēciskai emociju izpausmei, kuru mākslinieks Miķelis Fišers ir hiperbolizējis tiktāl, ka tā kļūst par veselu mitoloģiju. Izstādes apmeklētājs ir aicināts ieskatīties šajā fenomenā dziļāk, pie tam – savādu parādību un kosmoloģiskas fantāzijas radītas telpas ielokā. To veido lielformāta glezniecības darbi, Jeruzalemes Raudu mūra replika putuplastā, skaņu mākslinieka Error miksētie vaimanājumi audio formātā; askētiskas grafikas, kuras uzrāda akmens virsmas reljefus un Mārtiņa Grauda dokumentālā filma „Kondoru Kalve” par viņa un Miķeļa kopīgajiem piedzīvojumiem Peru, Meksikā, Bolīvijā, Somijā un Latvijā. Viss skatāms paralēli vai pašizvēlētā secībā.

Miķeļa Fišera vērienīga personālizstāde "Vainavas un noplicinājumi" mākslas stacijā "Dubulti" aplūkojama līdz 10. februārim. Visu izstādes laiku turpat var skatīties arī Mārtiņa grauda filmu “Kondoru kalve”.