Maijs kļuvis par latviešu modernisma dzejnieces Montas Kromas mēnesi. Kā mums atklājās Monta Kroma laikabiedru, dzejnieku, literatūras zinātnieku acīm, ar ko skaidrojama viņas dzejas atkal atdzimšana, Kultūras Rondo studijā saruna ar Kārli Vērdiņu un Jāni Ozoliņu.

"Viņas dzīve kā ļoti interesants gadījums, ko var apskatīt visdažādākajos kontekstos, no vienas puses, tāda tipiska sava laika biogrāfija, otras puses - netipiskas dzejnieces biogrāfija," atzīst Kārlis Vērdiņš.

Atskatoties uz 23. maijā aizvadīto Montai Kromai veltīto konferencis, Vērdiņš bilst, ka "ir daudzas tēmas, ko var cilāt sakarā ar Montu Kromu, jo viņas biogrāfija ir gara un gana raiba".

Runājot par viņas komunistiskajiem ideāliem, Vērdiņš vērtē, Monta Kroma ar tiem dzīvojusi kopš jaunības, jo uzaugusi kreisi noskaņotā ģimenē.

"Es domāju, ka Monta jau no jaunības dzīvoja ar šiem komunisma ideāliem un ar to viņa un viņas paaudze atšķīrās no varbūt jaunākiem cilvēkiem, kas tapa par komunistiem padomju laikā vienkārši konjunktūras, izdevīguma dēļ. (..) Bet viņai tas, manuprāt, nebija svarīgi, kā jau arī Heinrihsone [Helēna] vakar uzsvēra, ka Monta nekad nav bijusi tāda konformistiska, viņai neinteresēja karjera, materiālie labumi, viņa darīja lietas vairāk pārliecības ideālu dēļ," uzskata Vērdiņš.

"Jāsaka, ka viņa ir viena no tām dzejniecēm, kas spēj rakstīt par mīlestību un, iespējams, arī uzrunāt ļoti plašu lasītāju loku ar to. Ja mūsdienās dzejnieki mēģina no vārdiem, kurus mēdz Monta Kroma izmantot savā dzejā un kuri mums visiem ir labi pazīstami, vai kuri dažbrīd tiek atzīti par naiviem vai banāliem, viņa no tā absolūti nebaidās, un dzejoļi galarezultātā nav ne naivi, ne banāli," atzīst Jānis Ozoliņš. "Tie vārdi, kā viņa spēj lasītāju uzrunāt caur šo jutekliskumu, caur pilsētas tēliem, caur sajūtām. Kā vakardien arī konferencē minēja Helēna Heinrihsone, ka tas ir ar mīlestību pārņemošs vilnis, kas lielā mērā nāk no Montas Kromas, un, manuprāt, mēs visi, kas esam iesaistīti šo pasākumu veidošanā, esam arī to uztvēruši."

Montas Kromas simtgadie veltītie pasākumi turpināsies vēl līdz 30.maijam, ar festivālā programmu var iepazīties interneta žurnāla "Punctum" mājaslapā.