„Mūsdienu Baronu ceļš”, kuru izstrādājis ir Imanta Ziedoņa muzejs, ir vairāk nekā 800 kilometru garš. Kultūras Rondo mēroja maršrutu Zemīte - Aizdzire. Par ceļā redzēto un sadzirdēto ar savām sajūtām dalās Ingvildas Strautmane un viņas ceļabiedri.

Ziedoņa fonda vadītāja Žanete Grende un fonda Kartupeļu Lauka Radio direktors Emīls Lukjanskis.

Šis ir stāsts par ceļu, kurā ejot atklājas jauni un sen aizmirsti vārdi, sastopami cilvēki, suņi un putni, piefiksētas sajūtas. Šo ceļa sajūtu iedvesmo Imanta Ziedoņa muzejs, iedvesmojoties no Krišjāņa Barona sastādītās ģeogrāfijas grāmatas „Mūsu Tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi, īsumā saņemti”. 800 kilometru garo maršrutu no Tartu līdz Dundagai mēro 65 mūsdienu Baroni. Arī Kultūras Rondo gāja ceļagabalu no Zemītes līdz Aizdzirei, bet Tartu ceļa sākumā 21. augustā bija Toms Treibergs.

Un tā pienāca septembra karstākā diena – 16. septembris, kad Latvijas Radio Kultūras Rondo  Santa Lauga un Ingvilda Strautmane – kopā ar „Kartupeļu radio” Emīlu Lukjanski gāja Barona ceļu no Zemītes līdz Aizdzirei.

Krišjānis Barons savās atmiņās raksta: „Cik vilinoša arī nebija šī aina, man bija no priekšlikuma jāatsakās. Teicu, ka apsolījies būt Dundagā, un vārds jāpilda. Staigāju tālāk. Strutelē apmeklēju savu krustmāti, Gūtman kundzi. No turienes kopā ar viņas dēlu, skolotāju, aizbraucu uz Irlavas skolotāju zeminaru, jo kad jau biju apmeklējis Vidzemē Valkas zeminaru, tad nevarēju palaist garām Kurzemes zeminaru. Tur atradām vairākus skolotājus kopā un jautrās sarunās pavadījām to dienu līdz vēlai naktij. No Irlavas kāds skolotājs mani braukšus aizveda līdz Zemītei pie skolotāja Spiesa, grāmatas „Pārtulkotājs” sarakstītāja.

Bet tagad ļausimies ceļam. Mūsu ceļa piezīmes fiksētas diktofonā.

Ejam kopā ar Zemītes tautas nama vadītāju Erodeju Kirilovu un Zemītes bibliotēkas vadītāju Solvitu Kalinjuku. Pie Zemītes skolas mūs sagaida bērni, kuri iepriekšējā dienā apgleznojuši kedas un mācījušies dzejoļus , viņu skolotājas un direktore Ramona Liepiņa-Krauja.

Mēs noejam līdz zemnieku saimniecībai „Indāni”, pa ceļam ieraugām vīru, kas sēž lauka vidū un rāda traktoram ceļu, ziemas kviešus sējot. Un tad jau mūs sagaida „Indānu” saimniece Signe Ezeriņa.  Un tālāk – Kazdangas skolēni iet pa vienu ceļu līdz Kandavai, mēs pa neceļiem – līdz Aidzires muižai.

Bet sarunas sākam ar Ziedoņa fonda „Viegli” valdes priekšsēdētāju Antu Grendi un  fonda „Viegli” padomes priekšsēdētāju  Žaneti Grendi.

Tāds bija tas ceļa gabals, kuru gājām no Zemītes līdz Aizdzirei. Kazdangas skolēni gāja tālāk – līdz Kandavai, un vēl citi – tālāk, līdz 20. septembrī „Mūsdienu Baroni” satiekas Dundagā. 

Bet mēs uzzinājām gan par pirmo profesionālo skolotāju Zemītē no Irlavas skolotāju semināra Jāni Špīsu, kurš sarakstīja mācību grāmatas, kuru tobrīd pietrūka – trūka labas vācu valodas mācību grāmatas. Špīss tādu sarakstīja. Viņa “Pārtulkotājs” iznāca 1863.g. Viņš izdeva “Ģeogrāfiju” (1871.g.). Šī mazā grāmatiņa bija izplatīta visā Kurzemē.. Viņš sastādīja grāmatas: “Domu raksti pagasta skolām” (1867.g.) un “Latviešu valodas mācība gada skolām” (1881.g.).

Un vēl uzzinājām par māsām Sofiju un Latiņu Birzniecēm, kuras rakstīja dzejas un lugas. Bet tur jau atkal sanāk vesels stāsts.

Tiekamies 20. septembrī Dundagā un 30. oktobrī – Krišjāņa Barona 185. dzimšanas dienā Rīgā.

Sakām paldies par ceļa iedvesmu Krišjānim Baronam, Imanta Ziedonim, fondam „Viegli”, visiem „mūsdienu Baroniem” un visiem ceļa satiktajiem.