Lai svinētu Latvijas Nacionālās operas un baleta simtgadi, radīts grezns izdevums „No skices līdz izrādei. Latvijas Nacionālā opera un balets 100”. Tajā pirmo reizi tik plašā klāstā apkopoti izcilu mākslinieku dekorāciju un kostīmu meti līdztekus izrāžu fotogrāfijām, kas ļauj ieskatīties teātra bagātajā vēsturē.

Operā, protams, primārā ir mūzika, bet, grāmatā iespiesta, mūzika neskan. Vismaz tradicionālā veidā. Operas un baleta izrādes ir kas vairāk. Tas ir izrādes vizuālais tēls, režijas koncepts un arī emocionālas atmiņas un fotogrāfijas.

Grāmatas vāka noformējumā priekškars kādam vēsturiskam iestudējuma – Šekspīra Jāņa Kalniņa operas „Hamlets” izrādei Rīgā, 1937. gadā, scenogrāfs Herberts Līkums. Bet grāmata sākas un beidzas ar Vāgnera „Klīstošo holandieti”. Grāmatā ir divi ļoti koncertēti raksti – mākslas zinātnieces Anitas Vanagas raksts „Scenogrāfija laiku maiņā” un muzikologa Mikus Čežes raksts „Formu vēstneši, krāsu liecinieki”. Anita Vanaga un Mikus Čeže ir arī raidījuma Kultūras Rondo viesi.

Grāmatas idejas autors ir Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētājs Zigmars Liepiņš.

Albuma sastādītāji un teksta autori ir mākslas vēsturniece Anita Vanaga un operas vēsturnieks Mikus Čeže, sastādītāja un projekta koordinatore - mākslas vēsturniece, Dr. art. Anna Ancāne, grāmatas mākslinieks - grafiķis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Guntars Sietiņš, pirmizrāžu hronikas un personu rādītāja sastādītājs - vēsturnieks un arhīvu eksperts Kārlis Zvirgzdiņš.

Albuma “No skices līdz izrādei” 368 lappusēs pirmo reizi apkopotas vizuālās liecības par izcilāko veikumu scenogrāfijas un kostīmu mākslas jomā Latvijas Nacionālās operas kolektīva un Latvijas Nacionālā baleta darbības laikā – kopš trupas dibināšanas 1918. gadā līdz pat mūsdienām. Grāmata ļauj palūkoties uz jau zināmo no cita rakursa un iepazīt arī līdz šim neizzināto māksliniecisko mantojumu.

Albuma “No skices līdz izrādei” vizuālā daļa sākas ar Latvju operas pirmo uzvedumu, Riharda Vāgnera “Klīstošo holandieti” 1918. gada 15. oktobrī: iestudējumu veidoja diriģents Teodors Reiters, režisors Dmitrijs Arbeņins, dekorāciju un kostīmu mākslinieks Jānis Kuga. Albumā atainotās simtgades gredzens noslēdzas 2018. gada 28. septembrī ar pirmizrādi operai “Klīstošais holandietis”, kuru veidojuši diriģents Mārtiņš Ozoliņš, režisors Viesturs Kairišs, scenogrāfs Reinis Dzudzilo un kostīmu māksliniece Krista Dzudzilo.

Tāpat pirmo reizi izveidota visaptveroša Latvijas Nacionālās operas un baleta jauniestudējumu hronika, kurā uzskaitīti 664 uzvedumi.