No 12. janvāra mākslas muzejā “Rīgas birža” būs aplūkojama izstāde “Boriss Lurje un NO!art”. Kultūras Rondo saruna par NO!art kustību Ņujorkā 20. gadsimta vidū un tās pārstāvja Borisa Lurje idejām un mākslas darbiem gaidāmajā izstādē. Stāsta mākslas zinātniece izstādes kuratore Ivonna Veiherte, projekta autore Vita Birzaka un izstādes dizaina autore Anna Heinrihsone.

“NĒ! NĒ! NĒ! visam pieņemtajam, visam ļaunumam un izmisumam, kas pie mums valda, NĒ konformismam un materiālismam!”

Šis teikums publicēts Borisa Lurjes (Boris Lurie, 1924–2008) izstādes skrejlapā Ģertrūdes Stainas galerijā Ņujorkā 1963. gadā un raksturo izstādi, kas veltīta NO!art kustībai un formējās 1950. gadu beigās un 60. gadu sākumā kā pretmets mākslas komercializācijas tendencei.

Mākslinieka Borisa Lurjes biogrāfija saistīta arī ar Rīgu. No 1925.gada līdz Otrajam pasaules karam Lurje ģimene dzīvoja Rīgā. Viņš apmeklēja vācu ģimnāziju un prata latviešu valodu. Atgriešanās Rīgā notika 1975. gadā, un visas atmiņas, tikšanās un savas emocijas mākslinieks aprakstījis savos vēl nepublicētajos memuāros ar nosaukumu “In Riga”, kas tapa vairāku gadu gaitā pēc Latvijas apmeklējuma.

“Ņujorkā viņš noorganizējis mākslas kustību "NO!art" (Nē māksla). Viņa biogrāfija ir traģiska un interesanta, viņš kā ebrejs ir Izdzīvojis pēc geto un koncentrācijas nometnēm, zaudējis ģimeni Rumbulā. Pēc šīm traumām viņš dodas uz Ņujorku un interesantā veidā tās apstrādā, viņš sāk cīnīties pret mietpilsoņiem, pret komercializāciju. Par cilvēciskām vērtībām,” ar mākslinieku Borisu Lurji iepazīstina Ivonna Veiherte.

“Mani aizrāva viņa ideālisms (..) Man patīk stāsts, kas stāv aiz tā. Daudz pats arī daudz rakstījis atmiņas, izstāžu manifestus. Iznāks drīzumā atmiņu grāmata “In Riga”. Mākslā viņš cīnās pret visu, kas cilvēkam traucē būt cilvēkam.

Pēc pieredzes koncentrācijas nometnēs viņam ir tiesības runāt , izteikties skarbāk, parādīt tādas lietas, kas citam būtu pašmērķīgāk, bet viņam mēs noticam,” turpina Veiherte.

Izstādē būs aplūkojami Borisa Lurjes un citu grupas “No!art” mākslinieku darbi. Runājot tieši par Lurjes darbiem, Veiherte norāda, ka vienlaikus viņa māksla ir “nē māksla” jeb vēršanās pret pasaules bezjēdzību, kā arī “jā māksla”, jo tā ir dzīvi apliecinoša.

Katru piektdienu būs ekskursijas izstādē. No 18. janvāra līdz 8. martam, piektdienu vakaros muzejs aicina iepazīt protesta mākslu kopīgās pastaigās, sarunās un diskusijās par NO!art kustību NĒ!vakars izstādē “Boriss Lurje un NO!art”.