5.oktobrī Latvijas Nacionālajā operā sezonas pirmais jauniestudējums – Džuzepes Verdi opera „Dons Karloss”. Vācu režisora Klausa Gūta aizvadītās sezonas iestudējums, ar Etjēna Plisa scenogrāfiju un Petras Reinhartes kostīmiem ir kopražojums ar Neapoles "Teatro San Carlo". Latvijas Nacionālajā operā muzikālais vadītājs būs franču diriģents Frederiks Šaslēns.  Ciklā „Sarunas pirms pirmizrādēm” bija iespēja uzklausīt iestudējuma radošo komandu un dzirdēt Mikus Čežes audiovizuālu lekciju.

Latvijas Nacionālās operas izglītojošo pasākumu cikls „Sarunas pirms pirmizrādēm”, kurā ieskats Džuzepes Verdi operas „Dons Karloss” jauniestudējumā,  šoreiz, manuprāt, pulcēja īpaši daudz klausītāju. Un ne velti. Režisors Klauss Gūts ir viens no savas paaudzes atzītākajiem režisoriem, daudzu operas balvu ieguvējs, tai skaitā 2023.gadā saņemta "Oper!" balva kategorijā "Labākais režisors". Pie viņa režijas sasniegumiem ietilpst arī augstu novērtētais „Dona Karlosa” iestudējums, atklājot Neapoles "Teatro San Carlo" 2022./23. gada sezonu.

Vakara vadītāja Liene Jakovļeva, bet raitu tulkojumu saziņā ar viesmāksliniekiem nodrošināja Astra Irmeja-Šēfere.

Rīgā režisors ieradās tikai šo pirmdien, īsi pirms tikšanās ar skatītājiem „Sarunās pirms pirmizrādēm” un uzsvēra, ka tas nav ierasti, bet bijis īpašs projekts Ņujorkā kopā ar solistu Jonasu Kaufmanu. Tāpēc pateicības vārdi tika veltīti atjaunojuma režisoram Marselam Peršam-Buskainu:

Opera „Dons Karloss” piedzīvojusi daudz pārveidojumus, dažādas versijas, Rīgā būs piecu cēlienu versija, kas ir arī muzikālā vadītāja un diriģenta Frederika Šaslēna iemīļotā versija.