Aprīļa beigās uz pirmo sanākmi pulcējas Kultūras ministrijas (KM) Latvijas Pasākumu rīkotāju un pasākumu producentu konsultatīvā padome. Tā izveidota, lai nodrošinātu pasākumu rīkošanas sektora attīstību un sekmētu valsts institūciju un pasākumu rīkošanas sektora profesionāļu sadarbību stratēģiskos jautājumos.

“Mani visvairāk satrauc neziņa šobrīd. Nepārtraukti modelēju dažādas situācijas, kā atsāksim mūzikas nama "Daile" darbību, jo esmu optimiste. Esmu salikusi provizoriskos plānus A, B un C, gadījumā, ka otrajā ceturksnī paredzētie pasākumi būs jāpārceļ uz trešo, ja tas tā nebūs, ko tad pārcelsim. Kā visu ietilpināt šī gada ietvaros,” situāciju raidījumā Kultūras Rondo raksturo mūzikas nama "Daile" īpašniece, direktore un producente Anda Zadovska.

Zadovska atzīst, ka viņa arī meklē iespējas jaunu projektu īstenošanai.

“Lai sāktu strādāt no pirmās atļautās dienas, ražošana jāveic jau šodien. Esmu satraukta, par kādām naudām varam jaunās lietas gatavot. Pēckrīzes izaugsmes avots ir jārada šodien, jo kad atsāksim strādāt, tas var būt par vēlu,” uzskata Zadovska.

Izklaides producentu grupas "7" direktors un producents Aigars Dinsbergs atzīst, ka brīvo līdzekļu šobrīd nav, jo lielākais šī gada darbs - rokopera "Kaupēn, mans mīļais" - tika pārcirsts pašā pirmsākumā. Paguva parādīt tikai sešas izrādes. Projektā ieguldīts daudz līdzekļu.

Dinsbergs arī norāda, ka pārcēlti vēl divi jauni projekti.

"Trakākais, ka visi šie projekti ir lielformāta, bail iedomāties, kad varēsim parādīt pilnā zālē," atzīst Dinsbergs. "Par rudeni runājot, esmu uz pauzes uzlicis vēl divus jaunus lielus projektus. Ceru, ka pēc valdības sēdes ceturtdien kaut kāds cerību stariņš tiks paziņots, baidos, ka tādā formātā, ka esmu darbojies līdz šim, šī gada laikā diez vai būs iespējams."

Dinbergs arī norāda, atsaucoties uz aptauju datiem, ka cilvēki ir arī psiholoģiski iebaidīti par pulcēšanos.

Viņš min aptaujas, kur 30-50% saka, ka neapmeklēs pasākumus, kamēr nebūs vakcīnas. Tāpat aktuāls ir jautājums, vai cilvēki ekonomiski varēs atļauties apmeklēt kultūras pasākumus.

Koncertaģentūras "Positivus Music" vadītājs, koncertzāles "Palladium" līdzīpašnieks Ģirts Majors norāda, ka lielie starptautiskie koncerti pārcelti uz gadu, bet "lielā neziņa, kad varēs atvērt koncertzāli, jo mazie koncerti "Paladium" lielākā daļa ir vietējo mākslinieku. Svarīgi, kad infrastruktūras objektu varēs atvērt. Ja pārāk ilgi, var arī neatvērt".

"Būtiskākais, ko varam darīt, ir meklēt teorētiskas iespējas industrijas iekšienē un sarunās ar valsti, ka tomēr ir mazie pasākumi ātrāk iepretim lielajiem koncertiem. Tas vismaz kaut kādu asinsriti atjaunotu," uzskata Majors.

"Grūti iedomāties, kāda sabiedrība un kultūrtelpa varētu atmosties, ja gadu dzīvotu apstākļos, kur nekas nebūs noticis. Kur mēs attapsimies."

Pirmajā sanāksmē padomes locekļi iepazinās KM ziņojumu par šā brīža aktualitātēm Covid-19 izplatības ierobežošanā, atbalsta mehānismiem piespiedu dīkstāves radītās negatīvās ietekmes mazināšanai, kā arī panāktajiem to uzlabojumiem, modelēja iespējamos scenārijos, kādos daļēji vai pilnībā varētu atjaunot publisko pasākumu norisi, kad epidemiologu atzinumi un Ministru kabineta lēmumi to atļaus, kā arī uzsāka diskusiju par „iziešanas” stratēģiju, kurā būtiskākais būs risinājumi ar kompleksu pieeju tieši kultūras nozares zaudējumu kompensācijai gan KM padotībā esošajām iestādēm, gan radošajām personām, gan citu kultūras jomas publisko pasākumu rīkotājiem.

Visi trīs diskusijas dalībnieki ir arī iesaistīti jaunās Pasākumu rīkotāju un pasākumu producentu konsultatīvās padomes darbā. Paredzēts, ka padome šobrīd sanāks divas reizes mēnesī.