“Piecdesmit gadi Rīgas modē” nav visaptveroša Latvijas modes vēsture – tas ir personisks atmiņu stāsts. Un tomēr grāmata vienlaikus ir arī nozīmīga vēsturiska liecība par modi kā neatņemamu Latvijas kultūras daļu. Saruna ar grāmatas „Piecdesmit gadi Rīgas modē” autori Asnati Smelteri.

„Mani pieņēma darbā par modeli Rīgas Modeļu nama bērnu grupā uz vienu vasaru. Tad uz vēl vienu un tad atkal uz vienu. Un tā šī „vasara ap modi” kļuva par manu pamatdarbu un ieilga gandrīz vai mūža garumā,” tā raksta Asnate Smeltere, sākot grāmatu „Piecdesmit gadi Rīgas Modē”.

Autore raksturo laikmetu un modi vienīgi caur pašas pieredzi, runā tikai par notikumiem, kuros pati bijusi klāt, un piemin cilvēkus, kas bijuši nozīmīgi viņas profesionālajā dzīvē. Un tomēr grāmata vienlaikus ir arī nozīmīga vēsturiska liecība par modi kā neatņemamu Latvijas kultūras daļu un dzīvīgs laikmeta spogulis, līdz ar to vērtīgs devums Latvijas modes vēstures apzināšanā.

Grāmatas divas daļas iezīmē krasi atšķirīgus laikposmus pirms un pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, kuri tikpat atšķirīgi atspoguļojas arī modes jomā. Pirmajā Asnate Smeltere stāsta par savu ienākšanu Rīgas Modeļu namā un ilggadējo pieredzi tajā, par tā vadītājām, tērpu māksliniecēm un manekenēm, par leģendārās Rīgas modes tapšanu ikdienā un tērpu skatēm, par fonā esošo padomju dzīves īstenību un tai ekskluzīvo privilēģiju – izbraukumiem uz modes prezentācijām ārvalstīs.

Grāmatas otrā daļa veltīta Smelteres “Salona A” tapšanai un tā pastāvēšanas gados gūtajai pieredzei, kas ietvērusi gan spožumu, gan postu – neatradis atbalstu privatizācijas cīņās, iecienītais salons savu veiksmīgo darbību bija spiests izbeigt.

"Grāmatā vijas viss paralēli, vadmotīvs ir mode, ko sadalījām pa desmitgadēm. Rakstot grāmatu, izveidojās atslēgas vārds pārmaiņas. Kas mainījās modē ik pa desmit gadiem, arī pārmaiņas politiskajā un ekonomiskajā sistēmā. Mana paaudze ir bagāta ar krasajām pārmaiņām, ko piedzīvojām," uzskata Smeltere.

Izdevumu papildina bagātīgs fotogrāfiju klāsts no autores ģimenes arhīva, žurnāla “Rīgas Modes” lappusēm, kā arī dokumentāli attēli no muzeju, arhīvu un privātām kolekcijām.