15. janvāri uzzinājām par Purvīša balvai 2019 izvirzītos māksliniekus, kurus divu gadu garumā no kopumā 20 pretendentiem balvas finālam izvirzīja ekspertu komisija. Vakar Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā notika balvas rīkotāju sasauktā preses konference.

No divu gadu garumā izvēlētajiem 20 kandidātiem šīgada Purvīša balvai nominēti Ēriks Apaļais, Ieva Epnere, Gints Gabrāns, Romāns Korovins, Paulis Liepa, Kristaps Epners, Rasa un Raitis Šmiti, kā arī tekstgrupa "Orbīta".

No 2016.gada decembra līdz šīgada janvārim balvas ekspertu darba grupā strādāja, mākslas zinātnieces Astrīda Rogule un Inese Riņķe, mākslas zinātnieces un kuratores Inese Baranovska un Sniedze Kāle, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, kurators Kaspars Vanags, kā arī mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule-Hirša.

Astoņi galvenie balvas nominanti tika izvēlēti, katram ekspertu grupas dalībniekam izvirzot vispirms savu favorītu astotnieku.

“Mēs ļoti daudz diskutējām. Diskusijas bija karstas, bet argumentētas, tomēr, lai viens otru neietekmētu, fināla astotnieku katrs salika pats,” atklāj Inese Baranovska. “Astotnieks ir ļoti interesants,

parāda dažādus medijus, tie ir mākslinieki, kuri aktīvi strādā regulāri. Arī mākslā tāpat ka mūzikā, ja nespēlē klavieres katru dienu, notiek atrofija. Tā vidējā un jaunākā vidējā paaudzes, spēcīga.”

Baranovska arī uzskata, ka būtu nepieciešams veidot arī balvu tieši jaunajiem māksliniekiem, jo balvu vizuālajā mākslā nav par daudz.

“Astotnieks pierāda plašu spektru un domāju būs interesanta izstāde,” bilst Baranvska.

“Katrs  ekspertu grupas dalībnieks ir ar savām zināšanām, pieredzi, ar savām prioritātēm kādā mākslas jomā vai medijā, bet kopumā šķita, ka bijām ļoti sakarīgi, ka diskusijas nenogāja līdz personīgam kašķim, profesionālie kritēriji dominēja. To arī parādīja tas, cik veikli varējām iebalsot astoņus finālistus, norāda Purvīša balvas 2019 ekspertu grupas vadītāja Astrīda Rogule.

Viņa arī bilst, ka šajā vērtēšanas periodā ir parādījušās vairākas jaunas izstāžu vietas, kā arī pašas izstādes ir dažāda formāta. Runājot par mākslinieku piedāvājumu un izvēli, kas jāveic ekspertiem, Rogule atzīst, ka reizēm negribas nevienu nominēt, jo šķiet, ka tas nav Purvīša balvas cienīgs sniegums, reizēm tāds šķiet viens, citreiz pieci vai seši, kas būtu pelnījuši būt nominantu klāstā.

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, balvas nominantu kopizstāde Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja telpās tiks atklāta pirms uzvarētāja paziņošanas - 23.martā, kur tā būs aplūkojama līdz 9.jūnijam. Savukārt svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies 12.aprīlī. Uzvarētāju noteiks starptautiska mākslas speciālistu žūrija. Līdz ar šīm izmaiņām tiks izveidots arī skatītāju balsojums.

Šogad Purvīša balvas ietvaros pirmo reizi tiks pasniegta balva par mūža ieguldījumu mākslā. 10 000 eiro par savu māksliniecisko darbību saņems gleznotāja Džemma Skulme.

Šobrīd darbu sākusi jaunā Purvīša balvas ekspertu komand: izstāžu zāles „Arsenāls” Radošās darbnīcas vadītāja Līna Birzaka-Priekule, mākslas zinātniece Laima Slava, mākslas zinātniece un kuratore Ieva Kalniņa, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Andris Teikmanis, kurators Kaspars Vanags, filozofs Kārlis Vērpe, un galerijas „Careva contemporary” dibinātāja un vadītāja Alise Carava.