Līdz 30. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā skatāma slavenās poļu mākslinieces Magdalēnas Abakanovičas tekstila un tēlniecības darbu izstāde „Visumā”. Kultūras Rondo saruna par par mākslinieci un viņas darbiem ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāju Inesi Baranovsku.

"Sapņu izstāde," tā par sadarbību ar Polijas pusi, veidojot Magdalēnas Abakanovičas izstādi, stāsta Inese Baranovska. "Tekstilmākslas speciālisti un latviešu mākslinieki, kas studējuši tekstilmākslu, noteikti viņu ziņa. Viņā bija tā, kas pārsteidza visu pasauli, piedaloties 1962. gadā leģendārajā Lozannas tekstilmākslas biennālē Šveicē."

Magdalēna Abakanoviča (Magdalena Abakanowicz, 1930–2017) ir viena no pasaulē vispazīstamākajām Polijas māksliniecēm. Meistare aktīvi strādāja tekstila, tēlniecības, glezniecības un zīmējuma jomās, nereti savos darbos apvienojot vairākus medijus.

“Abakanoviča ar zīmi, ka viņa ir tekstilmāksliniece nekad nav samierinājusies. Viņa ir pārkāpusi tekstilmākslas dekoratīvās robežas un vēlējusies izmantot tekstilu, sizalu, plastisko materiālu kā tēlniecību,” norāda Baranovska.

“Viņa nekad nav sevi ierobežojusi īsti ar dekoratīvi lietišķās mākslinieces vārdu. Viņa vēlējās radīt mākslu, kas nav dekoratīva, bet emocionāli pārņem skatītāju, liek justu līdzi. Rada klātbūtnes sajūtu, kas ir arī panākts mūsu izstādē. Tur ir maģiska noskaņa.”

Izstādes iekārtotājs Henriks Gacs, kas ir strādājis kopā ar Abakanoviču, veidojis izstādi Rīgā ar domu, kā savus darbus vēlētos redzēt pati māksliniece.

“Izstāde ir tāda, ka skatītājs šajā izstādē ir nevis vērotājs no ārpuses, bet it kā ieiet mākslas darbos, ir klātbūtnes efekts. Darbi ar savu lielo formātu, māksliniecisko spēku un suģestiju ir fantastiski pārliecinoši,” vērtē Baranovska. “Tā ir pasaules klases izstāde un mēs ļoti lepojamies, ka varam parādīt to Rīgā.”

"Viņa ir ierakstījusi savu vārdu laikmetīgās mākslas vēsturē, būdama viena no nedaudzajām māksliniecēm sievietēm, kas " izgriezusi pogas vīriešiem"," uzskata Baranovska.