“Sajūtu restaurācija” – grāmata, kurā apkopotas liecības par dzejnieka Aleksandra Čaka ģimenes piemiņas lietām un sadzīves priekšmetiem, kas raksturo arī sadzīvi Rīgā 20. gadsimta pirmajā pusē un stāsta par sarežģīto laiku, kurā dzejnieks dzīvoja. Kultūras Rondo tiekamies ar grāmatas tekstu autori, Aleksandra Čaka memoriālā dzīvokļa-muzeja direktori Antru Medni.

"Šo grāmatu veidojot, vajadzēja pārdomāt, kā saprotamā veidā cilvēkiem, kas nav ar Čaka biogrāfiju un daiļradi ikdienā saistīti, parādīt dzejnieka ikdienu," atzīst Antra Medne."Mēs runājam par Čaku un viņa ģimeni. Mēs runājam par Čaku, viņa māti un tēvu, jo Čaks visu mūžu bija saistīts ar saviem vecākiem un dzīvoja kopā ar saviem vecākiem. Kā es saku "to nabas saisti" ar māti viņš nekad nespēja pārraut. Tādēļ arī grāmatā tas ir uzsvērts, ka mēs nevaram runāt par Čaka kaut kādām privātām lietām atsevišķi, atdalot tās no viņa vecāku privātajām lietām, jo sadzīve ir kopīga."

Antra Medne skaidro, ka grāmatu veido četras nodaļas, tie ir lietu stāsti par Čaka tēvu - drēbniekmeistaru Jāni Čadaraini un visu, kas saistīts ar tēvu, par Čaka māti - mājsaimnieci Emīliju Lizeti Čadaraini un vi kas saistīts ar viņu kā rokdarbnieci. Ir atsevišķa sadaļa par Čaka sievu Annu Ēriku Elizabeti Bērziņu un tās lietas, kas ir pēc viņas aizbraukšanās uz Vāciju un tālām Ameriku palikušas. Ceturtā sadaļa par pašu Čaku un lietām, ko asociējam ar viņu kā dzejnieku, rakstnieku, publicistu.

"Grāmatā ir parādītās un aprakstītas lietas, kas saglabājušās līdz mūsdienām. Vai tas ir pats vērtīgākais, kas bijis Čaka dzīvē, uz šo jautājumu nevar atbildēt. Mēs strādājam, mēs pētām un veidojam priekšstatu par Čaku, par viņa ģimeni, par viņa ikdienu no tā, kas ir pieejams šodien un tagad," norāda Antra Medne.

Šī ir jau ceturtā grāmata no Čaka muzeja krājuma. 2011. gadā iznāca grāmata “Čaks virtuvē”, jo dzejnieks bija arī labs kulinārs un pārzina pavārmākslu. Vēlāk nolemts popularizēt Čaka muzeja krājumu un piedāvāt iepazīst lietas, kuras nav pieejamas katru dienu ekspozīcijā. Tā radās grāmatas "Čaka pastkartes" un "Čaka ģimenes albums".