1919. gada 7.februārī savu pirmo ierakstu dienasgrāmatā veic Latvijas sūtniecības Londonā sekretāre Margarēta Grosvalde, šajā pašā dienā Jāzeps Grosvalds raksta brālim Oļģertam vēstuli uz Parīzi. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs, "Latvijas mediji" un biedrība "Domuzīme" uzsākuši jaunu digitālo projektu #Grosvaldi1919, kas būs veltījums latviešu kultūrā un Latvijas ārpolitikā ievērojamajai dzimtai – Grosvaldiem. Kultūras Rondo studijā projekta koordinatores: literatūras zinātniece Eva Eglāja-Kristsone un mākslas zinātniece Ieva Kalnača.

“Tieši Margarēta Grosvalde ir tā, kas pamudinājusi tieši tagad nonākt pie šī projektu,” stāsta Eva Eglāja-Kristsone.

Viņa satikusi Annu Reinolds, kas iedevusi Margarētas dienasgrāmatu. Lai arī tajā brīdi pētniecei neko daudz neizteicis Margarētas vārds un viņas darbošanās, taču, izlasot sapratusi, ka tā jāpadara publiski pieejama.

Projektu #Grosvaldi1919 iniciēja negaidīts vēsturisks atradums – Margarētas Grosvaldes dienasgrāmata, kas aizsākta tieši pirms 100 gadiem, strādājot Latvijas sūtniecībā Londonā, un vēsta gan par tā laika jaunas sievietes dzīvi, gan jaunas valsts tapšanu un tās pirmajiem soļiem ārpolitikā.

Digitālais projekts #Grosvaldi1919 ik mēnesi, izmantojot sociālos medijus, vēstīs par Grosvaldu ģimenes notikumiem 1919. gadā. Tie tiks atklāti caur korespondenci, dienasgrāmatām, atmiņām, preses ziņām, fotogrāfijām un mākslas darbiem. Tāpat varēs sekot līdzi tam, kā 2019. gadā noris darbi pie dzimtas izpētes un popularizēšanas, veidojot izstādi, veicot zinātnisko un populārzinātnisko pētniecisko darbu.

Margarētas Grosvaldes ieraksti dienasgrāmatā sākas 1919. gada 7. februārī un ilgs līdz 1926. gadam. Viņa aplūko dažādas tēmas. Ieraksti lieliski ļauj izsekot Latvijas ārlietu resora attīstībai, norāda Eglāja-Kristsone. Tāpat tie ir jaunas sievietes, kurai ir 24 gadi, ieraksti par dzīves baudīšanu Londonā. Ieraksti ļauj izsekot kinoteātru un teātru repertuāram, var izsekot, kā palēnām Margarēta kļūst par Londonas dāmu. Tā ir jaunas latviešu sievietes dzīve Londonā.

Savā ziņā šis projekts ir turpinājums stāstam par Grosvaldu dzimtu, ko pagājušā gadā aizsāka režisore Kristīne Želve ar filmu “Mērijas ceļojums”. Tāpat jau gadu risinās vērienīgs projekts, lai 6. septembrī Latvijas Nacionālās mākslas muzejā atklātu vērienīgu izstādi “Mērijas ceļojums. Grosvaldu dzimtas stāsts”.

Izstāde būs starpdisciplināra. Izstāde būs starpdisciplināra, daļa izstādes stāstīs par Mērijas Grīnbergas dzīvi un viņas dzīves pieturām, daļa ļaus iepazīt Grosvaldu dzimtas mākslas darbus, tie būs darbi, kas piederēja Grosvaldu ģimenei un atradās viņu dzīvoklī, kā arī Jāzepa Grosvalda darbi, daudzi no tiem Latvijā nav izstādi, jo glabājas Zviedrijā.