Ko glabāsim vērienīgajā Muzeju krātuvju kompleksā, kura būvniecību Pulka ielā uzsāks šajā nedēļā? Cik pārdomāta un jēgpilna būs krātuvju izvietošana un  kultūras mantojuma  tālāka saglabāšana - Kultūras Rondo studijā izvaicājam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktori Māru Lāci, Latvijas Nacionālais vēstures muzeja direktoru Arni Radiņu un Rakstniecības un mūzikas muzeja direktori Ivetu Ruskuli.

 

Kur glabājās mūsu vēstures un mākslas vērtības

Kā pašreiz tiek uzglabāts Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums un kur glabājas Rīgas Kino muzeja krājums, skaidro Latvijas Radio Ziņu korespondente Māra Rozenberga. 

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums mājvietu pašlaik radis silikāta ķieģeļu ēkā netālu no Salu tilta. Bijušās arodskolas telpas pielāgoja muzeja vajadzībām pēc ugunsgrēka Rīgas pilī 2013. gada vasarā, kur miljonu vienību lielais krājums glabājās līdz tam. Likteņa ironija, ka tieši šī ugunsgrēka dēļ Vēstures muzeja krājums pašlaik glabājas relatīvi labākos apstākļos nekā citos muzejos, kas gaida uz Pulka ielas krātuvēm, atzīst muzeja direktora vietniece krājuma darbā Anita Meinerte.

Rīgas Kino muzeja krājums kopš muzeja izveides 1987. gadā atradies septiņās dažādās vietās un pašlaik glabājas trīs nelielās istabiņās līdzās Eduarda Smiļģa Teātra muzejam Pārdaugavā. Muzeja krājumu glabātāja Laima Mincenofa rāda uz notecējušajiem griestiem virs nelielās priekštelpas, kas ir tikai viens no daudzajiem apliecinājumiem, ka krājumam strauji vajadzīgas jaunas mājas. 

„Visu laiku, kad ir lielie lieti, es ar bažām slēdzu vaļā un skatos, vai kaut kur kaut kas nav izpilējis,” atzīst Laima Mincenofa. „Krājums ir 130 tūkstoši vienību, un tas viss – 92 kvadrātmetros. Tie ir divi skaitļi, kas briesmīgi neskan kopā. (..) Piemēram, šī ir priekštelpa, nevis krājuma telpa, bet mums te arī stāv 35mm projektors, kādu praktiski vairs nekur neizmanto. Tas nāk kā dāvana no kino „Citadele”. (..) Mēs paši smejamies, ka vācam pēc izmēriem. Ja cilvēks piezvana un saka, ka viņam ir kāds lieks projektors, kamera vai cita sarežģītāka kino tehnika, pirmais, ko mēs jautājam, ir – un cik tas ir liels?”

Vērtīgos dāvinājumus, kas veido muzeja krājumu, darbinieki spiesti likt teju citu citam uz galvas. Lai tiktu telpā, kur augstos plauktos glabājas Rīgas Kinostudijā uzņemto filmu scenāriji, montāžas lapas un fotogrāfijas, plakāti un scenogrāfijas skices, jāizspraucas starp vēsturisku 60.g adu kinokameru un 35 mm projektoru, kuri mājvietu raduši priekštelpā. Vēl kāds dāvināts projektors nolikts šķūnītī. Arī šim krājumam lielākais bieds ir nepastāvīgais mikroklimats.

Bet par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma uzglabāšanas apstākļiem interesējās Laima Slava. 

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle "Arsenāls" Vecrīgā ir viena no lielākajām mākslas izstāžu zālēm Rīgā. Tā izvietota nozīmīgā arhitektūras piemineklī – 19. gs. 20. – 30. gados krievu vēlīnā klasicisma stilā celtā muitas noliktavas ēkā, kas 1988 .gadu otrajā pusē pielāgots muzeja funkcijām. Vienā ēkas pusē glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma daļa, savukārt otrā atrodas "Arsenāla" izstāžu zāle. Muzeja speciālisti ļauj ielūkoties, kādās telpās glabājas mākslas darbi.