Paziņoti Latvijas Arhitektūras gada balvas nominanti. No 45 pieteiktajiem darbiem par Latvijas Arhitektūras gada balvu sacentīsies 11 žūrijas izvirzīti nominanti. Kā ierasts, konkursā iesniegtos darbus žūrija vērtēja divās kategorijās - objekti un procesi. Kādas tendences Latvijas arhitektūrā varam izcelt aizvadītajā gadā, pārskatot Arhitektūras gada balvai izvirzītos darbus, analizējam kopā ar Latvijas Arhitektūras gada balvas atlases žūrijas pārstāvēm - arhitektēm Guntu Grikmani un Ilzi Mekšu.

"Šogad vairāk izceļas nelieli objekti. Domājot, kā attīstās būvindustrija no arhitekta skatupunkta, mēs ieviesām vadlīniju līdzsvars un caur šo prizmu skatījāmies visus objektus un analizējām," atklāj Ilze Mekša.

"Šogad objekti salīdzinoši mazi un ceram, ka nākamajos gados būs vairāk daudzuma ziņā un, iespējams, parādīties arī lielāki. Tomēr šķiet, ka lielo kultūrbūvju bums beidzies. Iespējams, būs kāds nākamais. Es teiktu, ka

ir pareizi raudzīties uz ikdienas procesu, ne uz lielām būvēm vai spilgtiem vārdiem un nosaukumiem, bet tieši uz to, kas veido mūsu vidi ikdienā. Un tās ir tās mājas, būves vai procesi, kurus mēs šogad arī apzinājām.

Salīdzinoši izmērā varbūt nelielas, bet katra atsevišķi tā būve ir vairāk kā sociāls faktors kādā kopienā. Tas bija raksturīgais šim gadam, ka arī mazie objekti ir ar tādu ļoti lielu nospiedumu Vietējā mērogā, vērtē Gunta Grikmane.

Viena tendence šogad ir lokālas nozīmes objekts, kam ir nozīme konkrātā vietā.

"Otrs šajā gadā, izvēloties tālāk virzāmos darbus, mēs daudz raudzījāmies uz to, kas vispār varētu būt kaut kāda veida prototips. Ne tieši vislielākais, viskrāšņākais, visskaistākais, bet tieši tas, kas ir labs paraugs, godīgs arhitekta, pasūtītāja darbs, būvnieka godīgs darbs. Līdzsvarots darbs, tāds, uz kuru var atsaukties vai rādīt kā paraugu nākotnei, norāda Gunta Grikmane.

Nākamajā posmā darbu vērtēšana tiek nodota fināla žūrijai, kas izraudzīs galveno balvu ieguvējus. ''Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019'' svinīgā ceremonija un balvu pasniegšana norisināsies 17. maijā Rīgas cirka ēkā.