Kā Latvijas Radio korim veicās Francijā Monpeljē festivālā, kā arī stāsts par franču komponista Vensāna d’Endī viesošanos Rīgā 1923. gadā un stāsts ar kādu dokumentu, kurš tagad no Francijas atgriežas Latvijā.

No 9. līdz 27. jūlijam Francijas dienvidu pilsētā Monpeljē norisinājās Francijas Radio un Monpeljē reģiona rīkotais festivāls, kas ir viens no nozīmīgākajiem Eiropas vasaras mūzikas festivāliem. Tajā jau vairāk nekā 25 gadus piedalās Latvijas Radio koris. Šogad koris ne tikai sniedza koncertus 23. jūlija un 25. jūlija vakarā Monpeljē un Kahoras katedrālēs, bet arī piedalījās Vensāna d’ Endī operas “Fervāls’’ koncertuzvedumā, kas 24.jūlijā izskanēja Berlioza operā “Le Corum”.

“Franču komponista Vensāna d’Endī viesošanās Latvijā 1923. gada novembrī bija zīmīgs notikums Latvijas radošajai inteliģencei, emocijas nerima vēl ilgi un tās tika dāsni atspoguļotas tā laika preses izdevumos,” var lasīt Latvijas Radio kora facebook.com lapā.

1923. gada 3. novembrī Rīgā ieradās izcilais franču komponists, diriģents un profesors Vensāns d’Endī. Galveno sabiedrības uzmanību izpelnījās Vensāna d’Endī diriģētie franču mūzikas koncerti Latvijas Nacionālajā operā, tomēr pašam komponistam jo īpaši svarīgs šķita viss, kas saistīts ar izglītības sfēru. Komponists kopā ar dzīvesbiedri arī apmeklēja vairākus koncertus Latvijā.

Viesošanās noslēgumā Latvijas mūziķi viesim no Francijas uzdāvināja apsveikuma rakstu.