Kā mainījusies vinila plašu klausīšanās kultūra? Vinila svētki Rīgā un Liepājā un plašu izdošanas iespējas Latvijā. Par tendencēm vinila pasaulē saruna ar džeza izdevniecības „Jersika Records” vadītāju Mareku Ameriku. Sazināsimies arī ar Vinila dienu Liepājā rīkotāju Monvīdu Gvozdu.

"Vinils tomēr ir sava veida piedzīvojums: tu paņem plati, izņem ārā, paskaties, kā ir noformēts vāks, varbūt pārlasi vārdus, atsvaidzini, kāds ir sastāvs konkrētam ansamblim vai grupējumam, un vienkārši baudi," par izvēli klausīties skaņuplates stāsta Monvīds Gvozda. "Nevari kā CD, ai, šī dziesma man nepatīk, es pārmetīšu uz nākošo. Tomēr esmu spiests noklausīties visu to, ko ir ielikuši mākslinieki, saprast viņu domu, tas ir nedaudz savādāk."

"Tu baudi mūziku, nevis vienkārši kaut kādu singlu fiksi noklausīties un kaut ko aizmirsti. Te tu kaut kā esi iekšā, un tas ļauj  man vismaz restartēties pēc darba dienas. Es noklausos albumu, man tas noskalo dienas rūpes un esmu atkal restartējies un uzlādējies darbam,"turpina Monvīds Gvozda.

Jau runājot tīri praktiski, Mareks Ameriks bilst, ka pievēršanās atkal skaņuplašu klausīšanās tradīcijām jāsāk ar tehnikas iegādi, vai vecās mājās esošās tehnikas pārlūkošanu. Pērkot jaunu atskaņotāju, viņš mudina neiekrist uz mārketinga trikiem un pirms iegādāties, painteresēties vairāk par kokrēto atskaņotāju un ražotāju.

Par vecajām plašu kolekcijām, kas kādam varbūt ir bēniņos, Mareks Ameriks vērtē, ka tās nekādā ziņā nevajag mest ārā. Ja arī nav derīgas mūzikas atskaņošanai, tās noteikti var izmantot dizaina veidošanā. Tāpat ir iespēja noskaidrot internetā savas plašu kolekcijas vērtību.

"Protams, mūziku mēs nevaram vērtēt tādā naudas izteiksmē. Tās tomēr ir mūsu atmiņas, varbūt Raimonda Paula 70. gadu platei vērtība pēc "discogs" skalas varbūt nav liela, bet tā ir varbūt mūsu pirmā mīlestība, pirmā zaļumballe, kur ir pavisam citas emocijas un tas ir naudā neizmērāms," atzīst Mareks Ameriks.