Esam jau stāstījuši par Viskaļiem - dzīves kvalitātes dizaina institūtu. Augusta beigās notika Viskaļu Laikmetīgās mākslas festivāls, arī par to esam informējuši klausītājus, bet kā lielā ēka ar neizmērojamām radošo izpausmju robežām dzīvo ikdienā? Dodamies uz Viskaļu ielu 36A, kur jau gadu darbu turpina dzīves kvalitātes dizaina institūts, un ar mākslinieka Pētera Sidara gādību ielūkojamies ikdienā, arī viņa darbnīcā un izstādē.

Viskaļu pagalmā pie ieejas durvīm mani sagaida ne tikai pats mākslinieks Pēteris Sidars, bet arī viņa radīta skulptūra, gaišs sievietes tēls ar krāsainu mugursomu, iespējams, kādam tā atgādinās spārnus.

Mājas plašajā ir gan vieta fiziskām aktivitātēm, gan mākslai. Pēteris Sidars izlīmējis aicinājumu vākt plastmasas korķīšus, ko jau labu laiku krāj pats, lai radītu jaunu mākslas objektu.

Paejam garām “Brīvbodei”, kurā var nest un mainīt dažādas mantas, līdz esam nonākuši pie izstāžu zāles, uz durvīm arī senāks uzraksts – 115. auditorija. Telpa ir neparasta, divstāvīga, jo tās vidū tukšums un paveras skats uz apakšējo stāvu, sienas ir gaiši dzeltenas un kā radītas, lai eksponētu Pētera Sidara dažādu posmu zīmīgus darbus. Te arī glezna „Pašportrets darbnīcā”, ar šo darbu saistās uzvara konkursā, darbu pēc tam noauda.

Izstādē arī viens objekts no Pētera izstādes „Starp redzamajām robežām”, kurā atšķirīgus materiālus mākslinieks sakausēja vienotā kompozīcijā. Sarunā pieskaramies arī Pētera un Jura Petraškeviča kopīgai izstādei „Aktīvā kustība”, kas vēl skatāma Cēsu izstāžu namā.

Izstāžu zālē ielūkojas arī Viskaļu līdzdibinātājs, Mākslas un kultūras stratēģijas kurators Kaspars Lielgalvis. Tieši pirms gada Viskaļi sākuši savu darbību, kas pa šo gadu jau noticis, kā attīstās un ko sagaidīt turpmāk.

Dodamies apskatīt koncertzāli, te jāatgādina, ka ēkā vispirms mājojusi Kara aviācijas skola, zāle pārsteidz (un arī skatuve) ar lielo izmēru, ar interjeru, liecība no pagājušā gadsimta 70.gadiem.

Laiks ielūkoties Pētera Sidara darbnīcā, ko mākslinieks dēvē par savu rezidenci, tā atrodas ēkas trešajā stāvā. Mākslinieka darbnīcu apciemo cita šī stāva māksliniece Inga un sola palīdzēt vākt korķīšus. Pēterim daudz ideju jauniem darbiem un tos noteikti ieraudzīsim nākamajās izstādēs. Pavisam drīz septembra vidū Viskaļos risināsies starptautiska konference par apkaimju attīstību, par to kā pilsētas iedzīvotāji jūtas savā pilsētā un kā iesaistās procesos, lai dzīves kvalitāte uzlabotos. Par to iestājas arī Viskaļi - dzīves kvalitātes dizaina institūts.