50 gadu laikā saldūdens migrējošo zivju populācijas Eiropā samazinājušās vidēji par 93%, secinājis Pasaules dabas fonds šo sugu stāvokļa novērtējumā. Par vienu no galvenajiem faktoriem migrējošo zivju skaita samazinājumam atzīta brīvi plūstošu upju iznīcināšana dažādu aizsprostu, tostarp mazo HES dēļ. HES saimnieki norāda uz citiem upju ekosistēmu ietekmējošiem faktoriem, kā netīrīti upju posmi un veci aizsprosti. Savukārt Zinātniskā institūta “BIOR” pētnieki norāda, ka kopumā Latvijā ceļojošo zivju populācijas nav samazinājušās tik dramatiski, bet minētos aizsprostus plānots apzināt jaunā pētījumā.

Pasaules zivju migrācijas fonds veicis pirmo globālo saldūdens migrējošo zivju sugu stāvokļa novērtējumu. Ziņojumā izmantoti dažādu valstu zivju populāciju monitoringu dati un tajā secināts, ka 50 gadu laikā šo zivju populācijas pasaulē ir samazinājušās vidēji par 76%, bet Eiropā – pat par 93%.

Pasaules dabas fonda Saldūdens programmas vadītāja Magda Jentgena norāda, ka par vienu no galvenajiem faktoriem migrējošo zivju skaita samazinājumam atzīta brīvi plūstošu upju iznīcināšana aizsprostu būvēšanas dēļ. Tie maina upju stāvokli, bloķē zivju migrācijas ceļus un pārtrauc upju spēju dabiski pielāgoties plūdiem vai sausumam.

Pasaules dabas fonds norāda,ka vairāk nekā 90% no visām esošajām un plānotajām hidroelektrostacijām Eiropā ir mazas un arī Latvijā šobrīd mazās HES rada negatīvu slodzi uz zivju resursiem, vienlaikus radot vien niecīgu enerģijas apjomu.

Magda Jentgena: "Ja mēs skatāmies uz Igauniju vai Somiju, tad tur aktīvi ir sākta šo mazo HES nojaukšana vai pārbuve, lai uzlabotu zivju populāciju migrāciju, kā arī tas ir būtiski, lai pa upēm plūsta dažādās barības vielas, kuras nepieciešamas dažādām ekosistēmām. Latvijā līdz šim uzmanība nav pietiekami pievērsta šīm problēmām. Taču labā ziņa ir tā,ka ir Eiropas jaunā bioloģiskās daudzveidības stratēģija, kas pievērš uzmanību brīvi plūstošām upēm, kā arī ir ūdens pamatdirektīva, kuras uzdevums arī ir upju un ezeru aizsardzība, līdz ar to ir Eiropas līmeņa stratēģiski dokumenti, kurus ir būtiski tagad ieviest un arī izpildīt".

Latvijā datus par zivju populācijām ievāc zinātniskais institūts Bior, kura Zivju resursu pētniecības departamenta vadītājs Didzis Ustups vērtē, ka arī Latvijā migrējošās zivju populācijas ir samazinājušās gadu griezumā, īpaši Eiropas zuši, taču citas populācijas ne tik dramatiski kā norādīts ziņojumā.