Četras melnbaltas ģimenes albuma fotogrāfijas bija Annas Heinrihsones iedvesmas avots viņas jaunajai personālizstādei, kas no rītdienas būs skatāma galerijā "Māksla XO". Fotogrāfiju raisītās noskaņas izstādē pārtapušas lielformāta gleznās, ko raksturo nosaukums "Kad es nomiršu, kļūšu par gaisu, kuru tu elposi". Izstādes atmosfēru papildinās speciāli tai Riharda Bražinska veidotās skaņu ainavas.

"Pirmais, kas man jāsaka, ka es netaisos mirt. Tas ir vairāk tāds nosaukums, kurā būtībāvisa tā izstādes ideja ir ietverta," tā Anna Heinrihone komentē izstādes nosaukumu "Kad es nomiršu, kļūšu par gaisu, kuru tu elposi". Brīdī, kad sarunājamies, jaunās gleznas uz galeriju vēl ir tikai ceļā, bet viņa izrāda izstādes iedvesmas avotu, kas ir četras melnbaltas fotogrāfijas no ģimenes albuma, tapušas pagājušā gadsimta 60.gadu beigās.

Vienā brīdī māksliniece atskārta, ka fotogrāfijas viņa uztver nevis kā citu piedzīvotus pagātnes notikumus, bet kā pašas izjustu pieredzi, it kā neeksistētu nekāda laika distance.

Es ļoti izteikti izbaudīju to foršo sajūtu, kāda ir bijusi pirms tiem n-tajiem gadiem. Tāpēc es sāku domāt par to, ka cilvēki, kas mums ir ļoti tuvi, viņi kaut kur turpat ir ap mums, un, ja viņi, pieņemsim, ir miruši, tad iespējams tas kontakts saglabājas. Bet tas nav ne drūmi, ne smagi, es pat biju par šo sajūtu ļoti priecīga, jo man tiešām citreiz liekas, ka es kaut kādas ainas vai ainavas skatos ar sev tuvu cilvēku acīm. Un, piemēram, ja es nomirtu, es būtu ļoti priecīga, ja es varētu kļūt par gaisu, ko elpotu mani mīļie cilvēki.

Par šo dziļo un skaisto pievilkšanās saikni Anna Heinrihsone arī runā savās jaunajās gleznās, kas ir četri lielformāta darbi. Lielākais no tiem – trīsmetrīgā glezna – nav piesaistīta pie apakšrāmja, bet satīta milzīgā rullī, kas izrādās arī cieši saistās ar izstādes ideju, jo piešķir darbam zināmu trauslumu un neaizsargātību, kas svarīgi izstādes noskaņai. Autore rullē vaļā lielo gleznu, un atklājas, ka uz lielā glezniecības laukuma ir pārnests mazais sižetiņš no fotogrāfijas, bet tas ir tumšināts, aizmiglots, radot sajūtu, ka tas brīžiem attālinās, brīžiem pietuvojas, arī visa glezna klāta slāņu slāņiem un kārtu kārtām:

Izstādi papildinās arī skaņu ainava, ko iedvesmojoties no gleznām, veido Rihards Bražinskis, abiem jau bijusi sadarbība izstādē Liepājā, ko apmeklētāji novērtējuši ļoti atzinīgi.

Annas Heinrihsones personālizstāde "Kad es nomiršu, kļūšu par gaisu, kuru tu elposi" galerijā "Māksla XO" skatāma no 2.novembra līdz 25.novembrim.