Šogad aprit 55 gadi kopš Latvijas leļļu animācijas dzimšanas. Tā aizsākās 1966.gadā, kad režisors un mākslinieks Arnolds Burovs kopā ar domubiedriem izveidoja pirmo latviešu leļļu filmu "Ki-ke-ri-gū!". Kopš tā laika kinostudijas leļļu grupa izaugusi par filmu studiju ‘’Animācijas Brigāde’’, uzņemtas vairāk nekā 140 filmas un mūsu animatoru veikums novērtēts gan Latvijā, gan pasaulē.

Šonedēļ kinoteātrī "Splendid Palace" notiks divi jubilejas pasākumi – ceturtdien, 16. septembrī, uz pasākumu aicināti pieaugušie skatītāji, bet sestdien – bērni. Latvijas Radio, lai nedaudz ieskatītos mūsu leļļu filmu pagātnē un arī šodienā devās uz Rīgas kinostudiju, kur darbojas "Animācijas brigāde".

"Mēs jau smejamies, mēs te visi pieauguši cilvēki, kas turpina spēlēties ar lellītēm," saka Dace Rožlapa, filmu studijas ‘’Animācijas brigāde’’ māksliniece-dekoratore, ko satieku filmu studijas muzejā.

Viņai visapkārt redzamā leļļu pasaule liecina par neizsmeļamu izdomu, milzu pacietību un rūpību, kā arī ļoti lielu sirsnību un mīļumu, ar kādu šos tēlus veidojuši dažādu paaudžu Latvijas leļļu animācijas mākslinieki. No filmas "Kikerigū!" muzejā redzamas divas lelles – Vecītis un Gailītis, kas ir filmas labie tēli, kas cīnījās un arī uzvarēja Ļauno kungu.

Pirmās lelles ir nedaudz lielāka nekā tās, kas top šobrīd, laika gaitā mainījušās tehnoloģijas un materiāli, no kā lelles izgatavo, bet pamatprincips – ka tas ir roku darbs – palicis nemainīgs.

Dace Rožlapa filmu studijā "Animācijas brigāde" strādā kopš 1982.gada, un viņas uzdevums, kā viņa pati saka, ir nokrāsot visu, sākot no leļļu actiņām un mazām puķītēm līdz lielām mājām un debesīm. Uz jautājumu, vai viņai pašai ir kāds īpaši mīļš tēls – viņa atbild, no ekspozīcijas izceļot kādu strīpainu rudu runci. Tas ir tēls no filmas "Resgalības", kuras autori ir lieliskais tandēms – Jānis Cimmermanis un Māris Putniņš, un šī filmiņa ir viens no viņu pirmajiem kopdarbiem: