Tāpat kā citās dzīves sfērās, arī mākslā arvien straujāk ienāk mākslīgais intelekts. Arvien biežāk top tā ģenerētas grāmatas, mūzika, gleznas, izrādes un citi mākslas veidi. Šīs tendences likumsakarīgi rada arvien vairāk jautājumu. Kā mākslīgais intelekts ietekmēs mākslas pasauli? Ko mēs iegūsim un ko zaudēsim? Kā mums jārīkojas, lai izvairītos no riskiem? Šie un citi jautājumi būs uzmanības centrā arī šīs dienas diskusijā "Mākslīgā intelekta loma kultūrā, pētniecībā un izglītībā", ko rīko Latvijas Kultūras akadēmija un kurā piedalīsies dažādu jomu mākslīgā intelekta eksperti.

Tieši šobrīd Rīgā notiek Fotomēnesis "Mākslīgā intelekta Latvija", kurā skatāmās izstādes radījuši mākslīgā intelekta rīki. Ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību tapusi arī Jurģa Petera video darbu sērija "Dievišķā attēls", kas nesen bija skatāma festivālā Valmierā. Valters Sīlis savukārt ar mākslīgo intelektu sadarbojās, radot izrādi "Frankenšteina komplekss", un tie ir tikai pavisam nedaudzi piemēri, kas īstenoti Latvijā.

Nīderlandē savukārt pirms mēneša atklāta pirmā mākslīgā intelekta radīto mākslas darbu galerija. Tāpat vēl pavisam nesen pasaules prestižā fotokonkursā diskvalificēja uzvarētāja – vācu fotogrāfa Borisa Eldagsena – darbu, jo pats mākslinieks atzinās, ka tas ir mākslīgā intelekta radīts. Iesniedzot darbu, fotogrāfa mērķis bijis – izprovocēt diskusiju par jaunāko tehnoloģiju ietekmi uz mākslu. Šī diskusija arvien aktuālāka arī Latvijā, un šodien tā būs uzmanības centrā Kultūras akadēmijas rīkotajā pasākumā "Mākslīgā intelekta loma kultūrā, pētniecībā un izglītībā", kurā piedalīsies dažādu jomu šīs tēmas eksperti, sstāsta diskusijas moderatore Luīze Dakša.

Kāda ir MI ietekme uz mākslu? Vai vispār šie rīki spēj būt radoši un pilnībā aizvietot mākslinieka veikumu? Kādi ir prognozējamie riski un kaitējumi un kā tos jau laicīgi novērst? Šie būs daži no diskusijas jautājumiem. Ar savu skatījumu dalīsies arī bakalaura programmas "Radošās industrijas" 3.kursa students Rūdolfs Kivlenieks.

Lai arī mākslīgā intelekta radītie attēli bieži vien sākotnēji šķiet ļoti skaisti, ilgstošāk uz tiem skatoties, nereti cilvēks intuitīvi sajūt, ka tie ir nedabiski, ka tajos iztrūkst cilvēka dzīvības enerģijas, stāsta Luīze Dakša.

Diskusijā par mākslīgā intelekta lomu piedalīsies eksperti Anda Laķe, Normunds Grūzītis, Ēvalds Urtāns, Mārcis Pinnis, kā arī Kultūras akadēmijas students Rūdolfs Kivlenieks. Diskusija notiks pusdivos mākslas centrā "Noass".